Będzie domek dla badaczy silezaura z Krasiejowa

W Krasiejowie (opolskie), gdzie znaleziono szczątki silezaura - prawdopodobnie najstarszego dinozaura na świecie - stanie domek dla studentów-paleontologów. W czwartek podpisano umowę ws. wybudowania na terenie wykopalisk lokum dla badaczy.

Domek będzie wykorzystywany głównie przez studentów uczestniczących w obozach paleontologicznych. Do tej pory młodzi odkrywcy mieszkali w baraku, który nie spełniał podstawowych standardów.

Koszt budowy to ok. 70 tys. zł, pieniądze w całości pochodzą ze stowarzyszenia "Dinopark". Domek wybudowany w technologii drewnianej będzie miał prawie 200 metrów kwadratowych, zamieszka w nim jednorazowo 25 studentów. "Jest to nowoczesny obiekt - ogrzewany i wyposażony w prysznice. Chodziło nam o to, aby studenci mogli w godnych warunkach mieszkać i odpoczywać po pracy" - powiedział PAP prezes stowarzyszenia "Dinopark" i wicemarszałek Opolszczyzny, Tomasz Kostuś.

Organizatorem obozów, podczas których polscy i zagraniczni studenci poszukują szczątków dinozaurów jest Uniwersytet Opolski. Prorektor ds. nauki uczelni, prof. Piotr Wieczorek poinformował, że obozy paleontologiczne cieszą się ogromnym zainteresowaniem studentów, którzy przybywali do Krasiejowa z całej Europy, a nawet zza oceanu.

W ocenie Wieczorka stanowisko w Krasiejowie będzie atrakcyjne dla badaczy i poszukiwaczy jeszcze co najmniej kilkadziesiąt lat. Największe odkrycie dokonane do tej pory w niecce po kopalni iłów to odnalezienie w 2000 r. szczątków silezaura - gada sprzed 230 milionów lat.

Silezaur (silesaurus opolensis) prawdopodobnie był przodkiem kilkunastometrowych dinozaurów kaczodziobych i iguanodonów. Niektórzy naukowcy klasyfikowali go jako prawdziwego dinozaura, inni uznają go za bliską grupę zewnętrzną dinozaurów.

 

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  1 2 3 4 5 6 7
  8 9 10 11 12 13 14
  15 16 17 18 19 20 21
  22 23 24 25 26 27 28
  29 30 31 1 2 3 4
  5 6 7 8 9 10 11
  17°C Wtorek
  rano
  19°C Wtorek
  dzień
  21°C Wtorek
  wieczór
  19°C Środa
  noc
  wiecej »