Abp Szewczuk: państwo rosyjskie nie broni wiary, ale ją gnębi

„W tym tygodniu chrześcijanie, żydzi i muzułmanie na Ukrainie byli zszokowani słowami niektórych amerykańskich kongresmenów, którzy uważają, że rosyjski przywódca broni wartości chrześcijańskich we współczesnym świecie” – mówi w swoim najnowszym wideoprzesłaniu abp Światosław Szewczuk. Hierarcha wskazuje, iż na terenach okupowanych w jego ojczyźnie agresor stosuje politykę mocno ograniczającą wolność religijną. Zniszczono tam ponad 600 kościołów różnych wyznań.

Jak zauważa arcybiskup większy kijowsko-halicki, prawosławie w Rosji zostaje przekształcone w trybik machiny państwowej. Zgodziło się ono na wypowiedzenie „metafizycznej wojny” Zachodowi, nazywając go „satanistycznym”. Potem usprawiedliwiało zbrodnie na Ukrainie, obiecując ich sprawcom rozgrzeszenie – zaznacza hierarcha. „A ostatecznie słyszeliśmy niedawno, że ta wojna, którą początkowo oni nazywali wojną narodowowyzwoleńczą narodu rosyjskiego, została uznana za świętą. W taki sposób ten, kto przedstawia się jako ostatni obrońca Kościoła i tradycyjnych wartości chrześcijańskich, staje się bluźniercą. Nazywając bowiem wojnę świętą, popełnia się przestępstwo nie tylko przeciwko człowiekowi, ale także przeciwko Panu Bogu – to dokonanie aktu świętokradztwa” – mówi abp Szewczuk.

Zwierzchnik ukraińskich grekokatolików zwraca również uwagę na konkretne zbrodnie dokonane w ostatnim tygodniu przez wojsko agresora. Wspomina poranny atak na centrum Czernihowa 17 kwietnia, w którym co najmniej 78 osób zostało rannych, z czego 18 zginęło, a wśród ofiar znalazło się 4 dzieci. „Byliśmy pod wrażeniem słów ratownika medycznego – opisuje hierarcha – który podczas wyjmowania poranionego ciała chłopaka głośno modlił się do Pana Boga, mówiąc, że ten powinien żyć”.

Hierarcha wspomina też ostrzał Dniepru i okolic 19 kwietnia. Tam zginęło nie mniej niż 8 osób, w tym 2 dzieci, a minimum 29 osób odniosło obrażenia o różnym stopniu ciężkości.

Pośród wszystkich tych okrucieństw oraz coraz większego zapomnienia o tragedii napadniętego narodu na świecie, podkreśla arcybiskup większy kijowsko-halicki, Ukraina się nie poddaje. Jej Kościół i naród „nadal żyją i pracują, modlą się i walczą o swoją wolność oraz przyszłość”.

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| ROSJA, UKRAINA, WOJNA

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
28 29 30 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
19°C Środa
dzień
21°C Środa
wieczór
19°C Czwartek
noc
16°C Czwartek
rano
wiecej »