Zakażenia podczas pobytu w polskim szpitalu może nabawić się od 5 do 10 osób na 100 pacjentów - mówili eksperci w czwartek podczas konferencji prasowej z okazji ogłoszenia raportu otwarcia w ramach programu "Stop Zakażeniom Szpitalnym."
Bezpośrednie koszty leczenia chorych z zakażeniami szpitalnymi sięgają 800 mln złotych rocznie. Do tego dochodzą jeszcze koszty pośrednie, z których najbardziej dotkliwe to przedwczesne zgony. Najczęściej zakażenia dotyczą miejsc operowanych, układu oddechowego i moczowego.
Według Polskiego Towarzystwa Zakażeń Szpitalnych zmniejszenie częstości zakażeń o 1 proc. może zmniejszyć koszty leczenia aż o 7-10 proc.
Kluczowe znaczenie w zapobieganiu zakażeniom szpitalnym ma przestrzeganie zasad higieny - mycie rąk, stosowanie masek chirurgicznych czy jednorazowych fartuchów oraz kompetentny personel. "Jednak nadmiar papierkowej roboty, liczba chorych i niedobór personelu, w praktyce bardzo utrudniają zachowanie higieny" - mówiła dr hab. Małgorzata Bulanda, prezes Polskiego Towarzystwa Zakażeń Szpitalnych.
Dodała, że sytuację mają poprawić pielęgniarki epidemiologiczne, których wyszkolono już kilkaset. Pielęgniarka epidemiologiczna, jak detektyw, tropi źródła zakażeń i proponuje sposoby zapobiegania.
Jak zaznaczył prof. Stefan Tyski z Narodowego Instytutu Leków, zakażeń szpitalnych łatwiej uniknąć, gdy chory przebywa w szpitalu jak najkrócej. W przeciwnym razie oporne na leki szpitalne bakterie mogą wyprzeć z organizmu pacjenta łagodne, "domowe" bakterie.
Dr Bulanda zwróciła także uwagę, że odpłatnie udostępniane w szpitalach, jednorazowe kapcie czy fartuchy nie zapewniają ochrony przed zakażeniem. "Przede wszystkim, zdrowy człowiek trafiający do szpitala raczej wyniesie stamtąd niebezpieczne, lekooporne szczepy niż wniesie coś groźnego na butach czy ubraniu. Poza tym wiele osób używa jednorazowych ochraniaczy wielokrotnie, także w innych szpitalach" - dodała.(PAP)
W stolicy władze miasta nie wystawią przeznaczonych do zbierania tekstyliów kontenerów.