W obronie Piusa XII

„Byłoby błędem sądzić, że klasztory w Rzymie pomagały podczas wojny Żydom bez poparcia Watykanu” – stwierdził dziś ambasador Izraela przy Stolicy Apostolskiej

Zaskakującą może dla kogoś wypowiedź Mordechaya Lewy’ego przytacza komunikat prasowy wydany przez zgromadzenie księży orionistów. Izraelski dyplomata przekazał dziś zakonnikom w ich rzymskim ośrodku przy via della Camilluccia na Monte Mario medal Sprawiedliwego wśród Narodów Świata, przyznany pośmiertnie przez jerozolimski instytut Yad Vashem ich współbratu, ks. Gaetano Piccininiemu. Zmarły w 1972 r. orionista, sam ocalony z trzęsienia ziemi jako 11-letnie osierocone dziecko i wychowany przez św. Alojzego Orione, uratował podczas wojny licznych Żydów, narażając własne życie.

„Błędne byłoby twierdzić, że Watykan i Papież sprzeciwiali się działaniu na rzecz Żydów – powiedział ambasador Lewy. – Stolica Apostolska wniosła swój wkład. Nie mogła zapobiec odjazdowi pociągu do Auschwitz 18 października 1943 r., trzy dni po łapance w rzymskim getcie. Niewątpliwie rzymscy Żydzi oczekiwali wówczas pomocy Papieża, ale faktycznie po 18 października już takich pociągów do Auschwitz nie było” – dodał przedstawiciel dyplomatyczny Izraela. Podkreślił, że wola Watykanu, by ratować Żydów, jest faktem.

Na uroczystości wręczenia medalu Sprawiedliwego wśród Narodów Świata osobiste świadectwa złożyło dwóch uratowanych wówczas przez ks. Gaetano Piccininiego. Ks. Giuseppe Sorani, ocalony jako 15-letni chłopiec żydowski, nawrócił się później na katolicyzm i został orionistą. Natomiast Bruno Camerini, ocalony z matką i siostrami, pozostał przy judaizmie. To on złożył do instytutu Yad Vashem podanie o przyznanie odznaczenia. Obaj podkreślili, że ks. Piccinini zawsze szanował ich żydowskie przekonania religijne.

 

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
 • opinia
  24.06.2011 09:41
  Pius XII był szlachetnym człowiekiem. Strasznie zniszczono postać prawego człowieka, zgodnie z zasadą prasową: "Ukradł czy jego okradziono? Nieważne. Był zamieszany w kradzież". ANALOGICZNIE: Ratował Żydów? Nieważne. Był zamieszany w sprawę ludobójstwa!
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie... Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  29 30 31 1 2 3 4
  5 6 7 8 9 10 11
  12 13 14 15 16 17 18
  19 20 21 22 23 24 25
  26 27 28 29 30 31 1
  2 3 4 5 6 7 8
  2°C Sobota
  rano
  2°C Sobota
  dzień
  2°C Sobota
  wieczór
  2°C Niedziela
  noc
  wiecej »