W przyszłym tygodniu w Chinach planowane są święcenia biskupie bez zgody papieża - podała azjatycka katolicka agencja prasowa UCANews. W uroczystość św. Piotra i Pawła 29 czerwca w diecezji Leshan w południowo-wschodniej części Chin sakrę biskupią ma przyjąć ks. Paul Lei Shiyin. Jest on jednym z dziesięciu wiceprzewodniczących nie uznawanego przez Watykan Patriotycznego Stowarzyszenia Katolików Chińskich.
Agencja, powołując się na koła watykańskie, donosi, że papieska zgoda na udzielenie sakry ma nadejść w niedalekiej przyszłości. Dotychczasowy biskup diecezji Leshan - Matthew Luo Duxi zmarł w 2009 r. Agencja przypomniała, że w Wuhan w prowincji Hubei przełożono planowane pierwotnie na 9 czerwca udzielenie sakry biskupiej bez mandatu papieskiego ks. Josephowi Shen Guo’anowi.
W liczących 1,3 mld mieszkańców Chinach żyje ok. 13 mln katolików. Są oni podzieleni na dwie grupy. Obok uznawanego przez komunistyczne władze Kościoła oficjalnego, skupionego wokół Patriotycznego Stowarzyszenia Katolików Chińskich, istnieje wierny papieżowi Kościół „podziemny”. Chociaż w ostatnich latach ostre granice między obu wspólnotami zacierają się, to jednak w Kościele oficjalnym co pewien czas dochodzi do święceń biskupich bez zgody i nominacji papieskiej.
O żarliwą modlitwę za chiński Kościół, aby „pozostał jeden, święty, katolicki, wierny i wytrwały w nauce i dyscyplinie kościelnej”, zaapelował do wszystkich wiernych 18 maja Benedykt XVI. Wezwał też do modlitwy za tamtejszych biskupów, aby „ich pragnienie trwania w jednym Kościele powszechnym było silniejsze od pokusy drogi niezależnej od Piotra”.
Łączna liczba poległych po stronie rosyjskiej wynosi od 159,5 do 223,5 tys. żołnierzy?
Potrzebne są zmiany w prawie, aby wyeliminować problem rozjeżdżania pól.
Priorytetem akcji deportacyjnej są osoby skazane za przestępstwa.