Dykasteria ds. Duchowieństwa mianowała dwóch „asystentów apostolskich” dla francuskiej Wspólnoty św. Marcina. Jest to wynik okresowej wizytacji apostolskiej, jaka przeprowadził od lipca 2022 do stycznia 2023 roku bp Benoît Bertrand, ówczesny ordynariusz diecezji Mende.
Asystentami zostali: bp Matthieu Dupont, kierujący diecezją Laval i o. François-Marie Humann, norbertanin, opat w Mondaye. Mają oni towarzyszyć Wspólnocie przez trzy lata i pomóc jej wyświetlić prawdę na temat jej założyciela, ks. Jeana-François Guérina, zmarłego w 2005 roku, a obecnie oskarżanego przez niektórych byłych jej członków o niewłaściwe zachowania o charakterze seksualnym, np. wymuszone pocałunki.
Chodzi o fakty dotyczące osób dorosłych z czasów powstawania Wspólnoty w drugiej połowie lat siedemdziesiątych XX wieku, choć jedno ze świadectw odnosi się do sytuacji z 1995 roku. Moderator Wspólnoty od 2010 roku, ks. Paul Préaux poinformował, że to Stolica Apostolska poinformowała go o oskarżeniach wobec założyciela, gdyż ona sam nie miał wówczas wiedzy o zarzucanych czynach, ani nie znał osób skarżących.
Założona w 1976 roku Wspólnota św. Marcina uchodziła przez lata za „nadzieję na przyszłość” Kościoła we Francji. Wspólnota jest stowarzyszeniem kapłańskim, pielęgnującym chorał gregoriański i łacinę w posoborowej liturgii, tradycyjną formację kapłańską i dyscyplinę kościelną. Msze św. są w niej czasem odprawiane są ad orientem - kapłan i lud zwróceni są w tym samym kierunku.
Celem Wspólnoty jest dawanie Kościołowi powszechnemu kapłanów tam, gdzie proszą o to miejscowi biskupi i pełnienie takiej posługi duszpasterskiej, jaką oni im zlecą. Wspólnota jest obecna w ponad 30 spośród niemal 100 diecezji w tym kraju, a także we Włoszech i USA. Należy do niej 185 księży i diakonów, ma też około stu seminarzystów.
Przewodniczący Konferencji Biskupów Francji abp Eric de Moulins-Beaufort w opublikowanym komunikacie podkreślił konieczność ujawnienia prawdy i dokonania rozeznania dziedzictwa założyciela Wspólnoty. Jednocześnie wskazał, że należący do niej księża wykazują się „gorliwością apostolską”.
W niektórych przypadkach pracownik może odmówić pracy w święta.
Poinformował o tym dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni.