Co najmniej 60 osób zginęło, a ponad 120 zostało rannych w sobotę w eksplozji samochodu-pułapki w pobliżu szpitala w prowincji Logar, na wschodzie Afganistanu - poinformowało afgańskie Ministerstwo Zdrowia. Do zamachu nie przyznają się talibowie.
Według Ministerstwa Zdrowia, bilans może wzrosnąć, gdyż niektóre osoby są w krytycznym stanie. Wśród ofiar śmiertelnych są kobiety i dzieci. Wcześniej informowano o 30 zabitych i 45 rannych.
"Ofiary to pacjenci, ich bliscy oraz personel szpitala" - powiedział przedstawiciel władz prowincji Logar, Din Mohammad Darwaisz.
Sprecyzował, że zamach samobójczy miał miejsce w powiecie Azra, ok. 40 km na południe od Kabulu.
Talibowie, którzy często atakują afgańskie siły bezpieczeństwa, międzynarodowe wojska oraz budynki rządowe, poinformowali, że nie mieli nic wspólnego z sobotnim zamachem, w którym większość ofiar to pacjenci. "Nasi bojownicy nie przeprowadziły tego ataku" - powiedział rzecznik talibów Zabiullah Mudżahid.
Tymczasem afgańskie ministerstwo spraw wewnętrznych podało, że co najmniej 10 osób zginęło, a 24 zostały ranne w innym zamachu, przeprowadzonym późnym wieczorem w piątek. Materiały wybuchowe były umieszczone na rowerze. Atak nastąpił na bazarze w powiecie Chan Abad, leżącym w północnej prowincji Kunduz.
W sobotę afgański prezydent Hamid Karzaj powiedział, że terroryzm "rozszerza się i zagraża Afganistanowi i krajom regionu bardziej niż kiedykolwiek". Szef państwa uczestniczył w międzynarodowej konferencji dot. terroryzmu, która odbywa się w Teheranie.
Armia izraelska nie skomentowała sobotniego ataku na Bejrut i nie podała, co miało być jego celem.
W niektórych miejscach wciąż słychać odgłosy walk - poinformowała agencja AFP.
Wedle oczekiwań weźmie w nich udział 25 tys. młodych Polaków.
Kraje rozwijające się skrytykowały wynik szczytu, szefowa KE przyjęła go z zadowoleniem
Sejmik woj. śląskiego ustanowił 2025 r. Rokiem Tragedii Górnośląskiej.