Po Liście Dziennikarek przeciwko aborcji i podobnym Liście dziennikarzy kolejne środowiska wystosowały swoje apele: ginekolodzy i prawnicy - informuje Natalia Dueholm, pomysłodawczyni i organizatorka akcji pisania listów w obronie życia.
"Konstytucja Rzeczypospolitej Polskiej wywodzi prawo do ochrony życia wprost z niezbywalnej i nienaruszalnej godności istoty ludzkiej, która nie zależy od żadnej innej cechy oprócz samego, równego u wszystkich, człowieczeństwa. Egzegeza tych zasad, przeprowadzona w orzecznictwie Trybunału Konstytucyjnego potwierdza, że konstytucyjne prawo do ochrony życia przysługuje także nienarodzonym dzieciom. Wszelkie światopoglądowe lub naukowe wątpliwości muszą być rozstrzygane na rzecz ochrony życia" - przypominają w swoim liście prawnicy.
"Wyrażamy przekonanie, że polskie prawo, które chroni życie każdego człowieka od momentu poczęcia, nie powinno odstępować od tej zasady z powodu upośledzenia nienarodzonego dziecka, ani z powodu jego złego pochodzenia lub niedostatku miłości ze strony rodziców" - piszą autorzy listu.
Głos w obronie życia poczętego zabierają również lekarze ginekolodzy. "Trybunał Konstytucyjny w uzasadnieniu do wyroku z 28 maja 1997 roku stwierdził: „Wartość konstytucyjnie chronionego dobra prawnego jakim jest życie ludzkie, w tym życie rozwijające się w fazie prenatalnej, nie może być różnicowana. Brak jest bowiem dostatecznie precyzyjnych i uzasadnionych kryteriów pozwalających na dokonanie takiego zróżnicowania w zależności od fazy rozwojowej ludzkiego życia. Od momentu powstania życie ludzkie staje się więc wartością chronioną konstytucyjnie" - piszą, apelując do parlamentarzystów o poparcie regulacji prawnych, których celem ma być pełna ochrona życia w Polsce.
"Organizowanie aborcji przez państwową służbę zdrowia i dokonywanie jej przez lekarzy ma negatywne skutki społeczne. Demoralizuje wszystkich zaangażowanych w ten proceder, powoduje erozję zaufania społecznego do instytucji państwowych i podważa szacunek dla zawodu lekarza, którego celem jest pomoc chorym, a nie pozbawianie ich życia" - ostrzegają lekarze. Dodają przy tym, jak katastrofalne w skutkach są efekty tzw. syndromu poaborcyjnego u matek, które zdecydowały się na usunięcie ciąży.
Pełna treść obu listów dostępna jest na stronie www.za-zyciem.pl
Łączna liczba poległych po stronie rosyjskiej wynosi od 159,5 do 223,5 tys. żołnierzy?
Potrzebne są zmiany w prawie, aby wyeliminować problem rozjeżdżania pól.
Priorytetem akcji deportacyjnej są osoby skazane za przestępstwa.