„Działania władz na rzecz rodziny są nieskuteczne i dość liche” – powiedział 2 lipca biskup pelpliński Jan Bernard Szlaga podczas głównych uroczystości odpustowych Królowej Rodzin w sanktuarium Maryjnym w Kościerzynie. Obchody były połączone z zamknięciem diecezjalnego dziękczynienia za beatyfikację Ojca Świętego Jana Pawła II.
Do sanktuarium przybyli wierni w pieszych i autokarowych pielgrzymkach, przede wszystkim z Kaszub. Pątnikom towarzyszyły intencje związane głównie z codziennym życiem rodzinnym.
Podczas sumy odpustowej uroczyście wprowadzono relikwie krwi Bł. Jana Pawła II. Kościerskie sanktuarium jest pierwszym w diecezji pelplińskiej, które otrzymało relikwie polskiego papieża.
W homilii bp Szlaga nawiązał do obecnej sytuacji polskich rodzin, krytykując działania rządzących. Ocenił, iż „działania władz na rzecz rodziny są nieskuteczne, dość liche” i dodał, że troska o rodzinę powinna być „honorowym zadaniem dla władz”.
„Należy opamiętać się przed działaniami, które są wymierzone w człowieka, w jego godność, w samo źródło życia” – dodał bp Szlaga odnosząc się do sejmowej debaty ws. obywatelskiego wniosku całkowicie zakazującego aborcji. Przypomniał, że 72 proc. Polaków jest przeciw przerywaniu ciąży.
Hierarcha wyraził niepokój wobec działań tych osób, które „chcą hołdować modnym kierunkom współczesnych liberałów”, przynosząc rzekomą ulgę rodzinom zagrożonym nędzą czy wielodzietnością.
Hierarcha zarzucił władzom prowadzenie polityki „błędnej, która nie liczy się z życiem człowieka i w ogóle z człowiekiem”.
Podczas nabożeństwa oczekiwania i we Mszy św. pojawiały się akcenty regionalne. Kaszubskie śpiewy i niektóre modlitwy.
Po Mszy św. na terenie sanktuarium biskup Szlaga pobłogosławił tablicę upamiętniającą jednego z wiernych pielgrzymów kościerskich, zmarłego tragicznie w katastrofie smoleńskiej – Macieja Płażyńskiego. Na uroczystości obecna była żona danego marszałka sejmu wraz z dziećmi.
Po Mszy św. wierni ucałowali relikwie bł. Jana Pawła.
Uroczystości odpustowe potrwają do środy. W niedzielę będzie modlitwa ze specjalnym błogosławieństwem matek i dzieci. Do tradycji obchodów odpustu Królowej Rodzin należy poniedziałkowa Msza św. o powołania kapłańskie i za kapłanów. 4 lipca będzie ją celebrował biskup pelpliński Jan Bernard Szlaga.
Obchody zakończy w środę 6 lipca Msza św. o godz. 16.00 w intencji chorych, którą będzie celebrował prymas Polski senior abp Henryk Muszyński, który wywodzi się z Kościerzyny.
Obraz Królowej Rodzin w Kościerzynie jest kopią wizerunku Madonny z rzymskiej Bazyli Santa Maria Maggiore, nazywany tam Salus Populi Romani. Kopia tego obrazu znajduje się w Kościerzynie od 1610 r. Obraz został koronowany w 1998 r.
Ojcowie paulini przedstawili sprawozdanie z działalności sanktuarium w ostatnim roku
Walki trwały na całej długości frontu, na odcinku około tysiąca kilometrów.
Polacy byli drugą najliczniejszą grupą narodowościową spoza Portugalii.
Na plac przybył po nieszporach, które odprawił w bazylice watykańskiej.
Wkraczanie szkoły w sferę seksualności powinno się odbywać w porozumieniu z rodzicami.
Potrzebne są mechanizmy, które pomogą chronić wrażliwe grupy widzów, np. dzieci.
Ministerstwo gospodarki zagroziło, że zamknie organizacje, które nie zastosują się do nakazu.