W duchu dziękczynienia za beatyfikację Jana Pawła II na pątnicze szlaki Słowacji wyruszyły pierwsze w tym roku pielgrzymki. Rozpoczęły się one od podtatrzańskiej Lewoczy, gdzie wierni wzięli udział w święcie Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny, które obchodzone jest w tym kraju 2 lipca.
Ogromne rzesze pielgrzymów na Maryjną Górę w pobliżu Lewoczy przyciąga pochodząca z XV w. figura Matki Bożej. Przedstawia ona Maryję witającą się ze św. Elżbietą – z otwartymi, wyciągniętymi ramionami i z lekkim uśmiechem na twarzy.
Mimo przelotnego deszczu i bardzo niskich temperatur na Spiszu, fenomen gromadzenia się na uroczystościach na tym miejscu około półmilionowej rzeszy wiernych powtórzył się i w tym roku. W sobotni wieczór liturgii w obrządku wschodnim przewodniczył słowacki jezuita, abp Cyril Vasiľ, sekretarz watykańskiej Kongregacji dla Kościołów Wschodnich, a głównym celebransem i kaznodzieją na niedzielnej sumie był metropolita z Koszyc, abp Bernard Bober.
Uroczystości w tym roku przeżywano w duchu dziękczynienia za dar beatyfikacji Jana Pawła II i w obecności relikwii Błogosławionego przeniesionych na tę okazję z katedry w Spiskiej Kapitule. W sobotni wieczór pielgrzymi obejrzeli film dokumentalny o pobycie Jana Pawła II w Lewoczy podczas podróży apostolskiej na Słowację w 1995 r.
Kolejna narodowa pielgrzymka Słowaków przybędzie się w najbliższy wtorek do Nitry na uroczystość śś. Cyryla i Metodego, obchodzoną tutaj, podobnie jak w sąsiednich Czechach, 5 lipca. Z Nitrą jako arcybiskup związany był św. Metody, a tamtejsza katedra przechowuje relikwie św. Cyryla.
W niektórych miejscach wciąż słychać odgłosy walk - poinformowała agencja AFP.
Wedle oczekiwań weźmie w nich udział 25 tys. młodych Polaków.
Kraje rozwijające się skrytykowały wynik szczytu, szefowa KE przyjęła go z zadowoleniem
Z dala od tłumów oblegających najbardziej znane zabytki i miejsca.
Celem ataku miał być czołowy dowódca Hezbollahu Mohammed Haidar.
Wyniki piątkowych prawyborów ogłosił w sobotę podczas Rady Krajowej PO premier Donald Tusk.