Z okazji przypadającego 16 lipca święta Matki Bożej Szkaplerznej tysiące pielgrzymów dotarły w piątek na Jasną Górę. Największa z pielgrzymek, która wyruszyła z Poznania, liczyła prawie 2 tys. pątników.
W piątek na Jasną Górę przybyło kilka pielgrzymek z różnych rejonów Polski. Największa z nich - 77. Poznańska Piesza Pielgrzymka - liczyła 1779 pątników. Poznańscy pątnicy byli w drodze od 6 lipca. Najmłodszym pielgrzymem przybyłym do sanktuarium był 3,5-miesięczny Roch, najstarszy pątnik miał 84 lata. Z Poznania przemierzyli 310 km.
Jak podaje biuro prasowe Jasnej Góry po 12 dniach dotarli na miejsce także wierni z Przemyśla. Z dalekiej archidiecezji przemyskiej, po pokonaniu 380 km w ramach 31. Pieszej Pielgrzymki Przemyskiej, na Jasnej Górze pojawiło się 1400 pątników. Pod figurą Matki Bożej na placu przed szczytem powitał ich metropolita przemyski abp Józef Michalik. Towarzyszył mu biskup pomocniczy archidiecezji przemyskiej Adam Szal, który zgodnie z wieloletnią tradycją szedł razem z pątnikami w pielgrzymce.
Na miejsce dotarła także 215. Piesza Pielgrzymka z parafii pod wezwaniem Najświętszej Marii Panny w Trzebuni koło Krakowa oraz licząca 606 osób grupa z Piotrkowa Trybunalskiego. Jedną z najstarszych pielgrzymek przybywających co roku do sanktuarium jest 212. Piesza Pielgrzymka z Lanckorony (także są już na miejscu).
Jasnogórskie obchody święta Matki Bożej Szkaplerznej co roku gromadzą licznych wiernych, z których większość przybywa do Częstochowy pieszo. Obok dużych pielgrzymek tradycyjnie nadchodzą też liczne grupy z mniejszych miejscowości.
Ostatnie grupy dotrą na miejsce w sobotę. Jedną z nich będzie szósta Ogólnopolska Pielgrzymka Rowerowa. Na rowerach z różnych zakątków kraju, m.in. z diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej, podąża 500 osób.
W pielgrzymce rowerowej biorą udział rowerzyści z wszystkich polskich diecezji. Każda z grup rozpoczyna pielgrzymkę w innym terminie i jedzie na Jasną Górę swoją trasą, odwiedzając po drodze kościoły, zakony. Wszyscy spotykają się przed częstochowską katedrą w sobotę w święto Matki Bożej Szkaplerznej i stamtąd, po modlitwie, jadą Aleją Najświętszej Maryi Panny na Jasną Górę.
Tegoroczna pielgrzymka rowerowa odbywa się pod hasłem "Szukałem was - jesteśmy". Jest dziękczynieniem za wyniesienie na ołtarze błogosławionego Jana Pawła II.
W sobotę wszyscy pielgrzymi wezmą udział w uroczystościach odpustowych Matki Bożej Szkaplerznej, m.in. w Drodze Krzyżowej i procesji maryjnej na wałach.
Historia święta Matki Bożej Szkaplerznej sięga 1251 roku. Miała ona objawić się wtedy ówczesnemu przełożonemu karmelitów bł. Szymonowi Stockowi i zalecić noszenie szkaplerza (długiego prostokątnego płatu sukna z otworem na głowę nakładanego na zakonny habit) na znak swojej opieki - obiecując, że każdy, kto będzie go nosić, uniknie ognia piekielnego, a jego dusza w pierwszą sobotę po śmierci zostanie przez Maryję wyprowadzona z czyśćca.
Armia izraelska nie skomentowała sobotniego ataku na Bejrut i nie podała, co miało być jego celem.
W niektórych miejscach wciąż słychać odgłosy walk - poinformowała agencja AFP.
Wedle oczekiwań weźmie w nich udział 25 tys. młodych Polaków.
Kraje rozwijające się skrytykowały wynik szczytu, szefowa KE przyjęła go z zadowoleniem
Sejmik woj. śląskiego ustanowił 2025 r. Rokiem Tragedii Górnośląskiej.
Z dala od tłumów oblegających najbardziej znane zabytki i miejsca.