Syria uznała państwo palestyńskie składające się ze Strefy Gazy i Zachodniego Brzegu, które Izrael zajął w 1967 roku w rezultacie wojny sześciodniowej. Stolicą tego państwa - według poniedziałkowego komunikatu syryjskiego MSZ - jest Jerozolima Wschodnia.
"Syria uznaje państwo palestyńskie z granicami z 4 czerwca 1967 roku i stolicą w Jerozolimie Wschodniej oraz z zachowaniem słusznych praw palestyńskich" - ogłosiło MSZ w Damaszku. "Od momentu ukazania się komunikatu MSZ, Syria będzie traktować biuro Organizacji Wyzwolenia Palestyny w Damaszku jako ambasadę" - podkreślono.
Wobec fiaska rozmów z Izraelem Palestyńczycy zdecydowali, że zwrócą się we wrześniu bezpośrednio do ONZ o uznanie swego państwa. Jeszcze nie podjęli jednak decyzji, czy będą zabiegać o uznanie go przez Radę Bezpieczeństwa ONZ, której decyzje są wiążące, czy o symboliczne głosowanie w Zgromadzeniu Ogólnym NZ.
Sprzeciwiają się temu stanowczo zarówno Izrael, jak i USA, które zapowiedziały już weto w tej sprawie. W czwartek za członkostwem państwa Palestyńczyków w ONZ opowiedziała się Liga Arabska.
Celem ataku miał być czołowy dowódca Hezbollahu Mohammed Haidar.
Wyniki piątkowych prawyborów ogłosił w sobotę podczas Rady Krajowej PO premier Donald Tusk.
Franciszek będzie pierwszym biskupem Rzymu składającym wizytę na tej francuskiej wyspie.
- ocenił w najnowszej analizie amerykański think tank Instytut Studiów nad Wojną (ISW).
Wydarzenie wraca na płytę Starego Rynku po kilkuletniej przerwie spowodowanej remontami.