Reklama

Indie zaniepokojne planami budowy przez Chiny elektrowni wodnej w Tybecie

Wątpliwości Indii w tej sprawie podziela też Bangladesz.

Reklama

Władze Indii wyraziły w piątek zaniepokojenie chińskimi planami budowy elektrowni wodnej w Tybecie. Agencja Reutera cytuje komunikat MSZ w Delhi, które przekazało Pekinowi swoje obawy w związku z planowaną inwestycją na chińskim odcinku Brahmaputry.

"Zaapelowaliśmy do strony chińskiej, by działania w obszarach położonych w górnym biegu rzeki nie naruszały interesów państw położonych w jej dolnym biegu" - powiedział rzecznik indyjskiego ministerstwa spraw zagranicznych Randhir Dźaiswal, cytowany przez Reutersa.

Zapowiedział zarazem, że Delhi będzie stale monitorować sytuację i "w razie potrzeby podejmować działania niezbędne do ochrony swoich interesów".

Wątpliwości Indii w tej sprawie podziela też Bangladesz, w granicach którego Brahmaputra wpada do Zatoki Bengalskiej.

Według strony chińskiej projekty hydroenergetyczne w Tybecie nie będą miały większego wpływu na środowisko przyrodnicze, ani na dostawy wody w dolnym biegu rzeki. Zapora ma być największą tego typu konstrukcją na świecie, a zainstalowana w niej elektrownia wodna ma produkować rocznie 300 mld kilowatogodzin.

Podczas piątkowego spotkania z dziennikarzami rzecznik indyjskiego MSZ wyraził też zaniepokojenie decyzją Pekinu z ubiegłego miesiąca o włączeniu do chińskiego podziału administracyjnego terytorium, które jest przedmiotem sporu między obu państwami. "(Decyzja Chin - PAP) nie będzie miała wpływu na długotrwałe i konsekwentne stanowisko Indii dotyczące naszej suwerenności nad tym obszarem, ani nie będzie legitymizować nielegalnej i siłowej okupacji tego obszaru przez Chiny" - powiedział Dźaiswal.

Stosunki między Indiami i Chinami pozostają napięte od uzyskania przez Indie niepodległości w 1947 roku. Ostatnią przyczyną wzrostu napięcia była wymiana ognia między żołnierzami obu państw na spornym odcinku granicy w 2020 roku. W kolejnych latach relacje ociepliły się, a w październiku 2024 r. Indie i Chiny osiągnęły porozumienie w sprawie utworzenia strefy buforowej w Dolinie Galwan w Ladakhu.

Od redakcji Wiara.pl

Groźne i z powodu możliwości przykręcenia kurka i możliwości jego zbyt mocnego odkręcenia...

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
0°C Niedziela
wieczór
1°C Poniedziałek
noc
3°C Poniedziałek
rano
5°C Poniedziałek
dzień
wiecej »

Reklama