Kamienny ołtarz Filistynów z IX w p.n.e. odkryto w ruinach starożytnego miasta w Izraelu - informuje serwis internetowy Haaretz.
Odkrycia dokonano na stanowisku archeologicznym Tel Zafit, w odległości 13 kilometrów od miasta Kirjat Gat w Dystrykcie Południowym w Izraelu, gdzie znajdują się ruiny starożytnego filistyńskiego miasta Gat.
Jak poinformował prof. Aren Maeir z Uniwersytetu Bar-Ilan w Ramat Gan, kierujący pracami wykopaliskowymi, odkryty kamienny filistyński ołtarz z IX wieku p.n.e. przypomina kształtem ołtarze żydowskie z tego okresu i może wskazywać na związki kulturowe łączące obydwa ludy, które zwalczały się przez stulecia.
Znalezisko ma kształt kamiennego bloku o wysokości 1 metra oraz długości i szerokości wynoszących po 0,5 metra. Z dwóch przednich górnych narożników wystają kamienne rogi, a w środkowej części ołtarza przebiega gzyms.
Kształt odkrytego filistyńkiego ołtarza przypomina opisy starożytnych ołtarzy żydowskich z tego okresu, a największą różnicą jest liczba rogów wystających z narożników - w Świątyni Jerozolimskiej, głównej świątyni judaizmu, ołtarz posiadał cztery rogi, po jednym na każdym górnym narożniku.
Zdaniem prof. Maeira, kształt odkrytego ołtarza może świadczyć o bliskości kulturowej Filistynów i Żydów, którzy w źródłach historycznych tradycyjnie przedstawiani byli jako zagorzali wrogowie.
Jak poinformował prof. Maeir, odkryty ołtarz ma niewielkie rozmiary, ale jego odnalezienie ma wielkie znaczenie, gdyż artefakty z czasów biblijnych, których opisy można odnaleźć w biblijnych tekstach, należą do bardzo rzadkich znalezisk.
Prace wykopaliskowe w ruinach Gat prowadzone są przez archeologów od 15 lat i koncentrują się na warstwie pochodzącej z czasów istnienia państwa Filistynów i świetności miasta, które upadło w 830 r. p.n.e. po zdobyciu go przez wojska Chazaela - króla Aramu-Damaszku.
Upadek Gat i osłabienie państwa Filistynów wzmocniło królestwo Judy, które istniało na południowych ziemiach Izraela od 930 r. p.n.e. po rozbiciu królestwa Izraela i Judy na dwa osobne państwa.
W starożytnym mieście Ptolemais na wybrzeżu Morza Śródziemnego.
W walkę z żywiołem z ziemi i powietrza było zaangażowanych setki strażaków.
Wstrząsy o sile 5,8 w skali Richtera w północno wschodniej części kraju.
Policja przystąpiła do oględzin wyciągniętej z morza kotwicy.
Ogień strawił tysiące budynków na obszarze ok. 120 km kw., czyli powierzchni równej San Francisco.