Kalisz: Wystawa dzieł sztuki kościelnej

Ocalałe dzieła sztuki kościelnej od XVI do XX wieku, rozproszone i przechowywane do niedawna w świątyniach diecezji kaliskiej, zostały pokazane na wystawie "Deus Pulchritudo Multiplex Est" (Piękno Boga jest wielorakie) w Centrum Józefologicznym w Kaliszu.

Ekspozycja rozpoczęła działalność nowego Muzeum Diecezji Kaliskiej. "Po ośmioletniej inwentaryzacji w terenie, znaleziono i opracowano naukowo znakomite, o walorach sztuki europejskiej, argenteria, paramenty (naczynia i szaty liturgiczne), obrazy, rzeźby, ryciny, hafty i cymelia. Zostały one wpisane do ksiąg muzealnych, tworząc znaczące kolekcje" - mówi dyrektor i twórca muzeum, Roman Hauk.

Na wystawie pokazano m.in. monstrancje-pacyfikały, krucyfiksy, ornaty, kapy, mitry, obrazy, mszały, rzeźby, świeczniki oraz fonotekę wybitnych kompozytorów i liczący ponad 100 sztuk zestaw medalierstwa. Te ostatnie podarował muzeum ordynariusz diecezji, biskup Stanisław Napierała.

Diecezja posiada w swoich zbiorach wyjątkowo cenną kolekcję zabytkowych ornatów i innych szat oraz sprzętów liturgicznych, wśród których są m.in.: monstrancja, relikwiarz, kielichy mszalne, krzyże - ołtarzowy i procesyjny, obrazy, patena, kapy, stuły i gobeliny.

Ornaty w diecezjalnych zbiorach są bardzo zróżnicowane, pokazują bogaty kunszt tkacki dawnych artystów i wybitnych projektantów z Włoch, Francji, Hiszpanii. Ornaty, kapy i stuły wykonywano bardzo drogimi w dawnych czasach technikami i stosowano najdroższe materiały. Do tej pory pokazano je publicznie tylko raz, w 2005 r.

Zbiory w nowym muzeum mają służyć także potrzebom nauki. "Obecna ekspozycja będzie w szerokim zakresie dostępna wszystkim pragnącym pogłębić wiedzę o sztuce sakralnej, w tym studentom Wyższego Seminarium Duchownego, Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza, Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej i młodzieży szkolnej" - zapewnia Hauk.

Wystawę można oglądać do końca marca przyszłego roku.

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| KULTURA, WYSTAWA

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie... Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  26 27 28 29 30 31 1
  2 3 4 5 6 7 8
  9 10 11 12 13 14 15
  16 17 18 19 20 21 22
  23 24 25 26 27 28 29
  1 2 3 4 5 6 7
  8°C Sobota
  wieczór
  7°C Niedziela
  noc
  7°C Niedziela
  rano
  7°C Niedziela
  dzień
  wiecej »