Ocalałe dzieła sztuki kościelnej od XVI do XX wieku, rozproszone i przechowywane do niedawna w świątyniach diecezji kaliskiej, zostały pokazane na wystawie "Deus Pulchritudo Multiplex Est" (Piękno Boga jest wielorakie) w Centrum Józefologicznym w Kaliszu.
Ekspozycja rozpoczęła działalność nowego Muzeum Diecezji Kaliskiej. "Po ośmioletniej inwentaryzacji w terenie, znaleziono i opracowano naukowo znakomite, o walorach sztuki europejskiej, argenteria, paramenty (naczynia i szaty liturgiczne), obrazy, rzeźby, ryciny, hafty i cymelia. Zostały one wpisane do ksiąg muzealnych, tworząc znaczące kolekcje" - mówi dyrektor i twórca muzeum, Roman Hauk.
Na wystawie pokazano m.in. monstrancje-pacyfikały, krucyfiksy, ornaty, kapy, mitry, obrazy, mszały, rzeźby, świeczniki oraz fonotekę wybitnych kompozytorów i liczący ponad 100 sztuk zestaw medalierstwa. Te ostatnie podarował muzeum ordynariusz diecezji, biskup Stanisław Napierała.
Diecezja posiada w swoich zbiorach wyjątkowo cenną kolekcję zabytkowych ornatów i innych szat oraz sprzętów liturgicznych, wśród których są m.in.: monstrancja, relikwiarz, kielichy mszalne, krzyże - ołtarzowy i procesyjny, obrazy, patena, kapy, stuły i gobeliny.
Ornaty w diecezjalnych zbiorach są bardzo zróżnicowane, pokazują bogaty kunszt tkacki dawnych artystów i wybitnych projektantów z Włoch, Francji, Hiszpanii. Ornaty, kapy i stuły wykonywano bardzo drogimi w dawnych czasach technikami i stosowano najdroższe materiały. Do tej pory pokazano je publicznie tylko raz, w 2005 r.
Zbiory w nowym muzeum mają służyć także potrzebom nauki. "Obecna ekspozycja będzie w szerokim zakresie dostępna wszystkim pragnącym pogłębić wiedzę o sztuce sakralnej, w tym studentom Wyższego Seminarium Duchownego, Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza, Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej i młodzieży szkolnej" - zapewnia Hauk.
Wystawę można oglądać do końca marca przyszłego roku.
Armia izraelska nie skomentowała sobotniego ataku na Bejrut i nie podała, co miało być jego celem.