Wystawa fotografii, panel dyskusyjny, pokaz kulinarny znalazły się w programie "Szczecińskich Spotkań ze Skandynawią". Impreza, która odbywa się w czwartek wieczorem, jest zapowiedzią planowanego na przyszły rok trzydniowego spotkania polskiego i skandynawskiego biznesu.
"To wydarzenie stanowi preludium do targów poświęconych krajom Skandynawskim, włączając w to Arktykę i Antarktydę pod nazwą Nordlandica, które odbędą się w Szczecinie w marcu 2012 r." - powiedziała PAP rzeczniczka Polskiej Fundacji Sportu i Kultury Anna Mizerska.
Autorkami prezentowanej podczas Spotkań wystawy zatytułowanej "Norweskie Inspiracje" są Elżbieta Dzikowska - gość specjalny imprezy oraz Izabela Staniszewski. Wystawa składa się z blisko 97 zdjęć, które pokazują pejzaże i architekturę Norwegii.
Jak powiedziała PAP Dzikowska, podróżniczka i fotografik, Norwegia podziałała na nią inspirująco. "Znalazłam tam życie zgodne z naturą, ludzi, którzy szanują na co dzień swoją tradycję" - zaznaczyła. "Podczas otwarcia opery w Norwegii widziałam ponad połowę gości w strojach regionalnych" - dodała podróżniczka.
Szczecińskim Spotkaniom towarzyszy także dyskusja polskich i skandynawskich przedsiębiorców zrzeszonych w Polsko-Skandynawskiej Izbie Gospodarczej, poświęcona m.in. związkom biznesu z kulturą i edukacją.
Szczecin jest siedzibą Euroregionu Pomerania, do którego należy szwedzka Skania. Znajdują się tutaj trzy skandynawskie konsulaty - duński, norweski i szwedzki. W Kwaterze Głównej Wielonarodowego Korpusu Północny Wschód służą duńscy żołnierze.
W tym mieście też jest najliczniejsza w Polsce regionalna reprezentacja środowisk biznesowych związanych ze Skandynawią. Na szczecińskich uczelniach studiuje prawie 400 młodych ludzi z krajów nordyckich.
Łączna liczba poległych po stronie rosyjskiej wynosi od 159,5 do 223,5 tys. żołnierzy?
Potrzebne są zmiany w prawie, aby wyeliminować problem rozjeżdżania pól.
Priorytetem akcji deportacyjnej są osoby skazane za przestępstwa.