Polacy jadą na spotkanie z papieżem

Wierni z Polski wyruszą 22 września w zorganizowanych pielgrzymkach do Berlina na Mszę świętą, pod przewodnictwem papieża. Niemiecki episkopat oszacował, że przybędzie około 1,8 tys. Polaków.

Jutro Benedykt XVI odprawi Mszę św. na Stadionie Olimpijskim, gdzie przed 15 laty, w 1996 r. uroczystą mszę dla 74 tys. wiernych celebrował Jan Paweł II.

Dziś wieczorem z Oświęcimia wyruszy pielgrzymka zorganizowana przez tamtejsze Centrum Dialogu i Modlitwy. Wyjazd wiernych z Opola, Kamienia Śląskiego, Nysy, Kluczborka i Raciborza odbędzie się w ramach Duszpasterstwa Pielgrzymkowego Diecezji Opolskiej. Pielgrzymkę z Wrocławia zorganizowało Duszpasterstwo Pielgrzymkowe Diecezji Wrocławskiej. Do Berlina wyruszą także wierni z Kłodzka.
W programie wyjazdów oprócz uczestnictwa we Mszy świętej pod przewodnictwem papieża Benedykta XVI znajdzie się także zwiedzanie Berlina. Polacy zobaczą m. in.: Bramę Brandenburską, Alexsanderplatz, Reichstag, Katedrę Berlińską. Dodatkowo, Centrum Dialogu i Modlitwy dla swoich pielgrzymów zorganizowało w berlińskiej parafii Marii Wspomożycielki Wiernych spotkanie i dyskusję o sytuacji Kościoła w Berlinie dzisiaj oraz o radzeniu sobie z trudną przeszłością miasta. Będą w nim uczestniczyć proboszczowie Matthias Mücke i Richard Rupprecht oraz z Polacy mieszkający na terenie parafii.
Organizatorzy z oświęcimskiego Centrum Dialogu i Modlitwy podkreślają, że ich pielgrzymowanie ma być znakiem łączności z Papieżem i Kościołem powszechnym. Chcą, by był to ich wkład w budowę polsko-niemieckiej przyjaźni. Ich obecność to jednocześnie wyraz podziękowania za to, że pierwsza pielgrzymka duszpasterska prowadziła Benedykta XVI śladami Jana Pawła II do Polski, m.in. do byłego niemieckiego obozu zagłady Auschwitz – Birkenau.
Pierwszy dzień swej pielgrzymki papież spędzi w Berlinie. Wygłosi on przemówienie na forum niemieckiego parlamentu, Bundestagu. Spotka się z prezydentem Christianem Wulffem i niemiecką kanclerz Angelą Merkel.
Drugiego dnia papież spotka się w Erfurcie z przedstawicielami Niemieckiego Kościoła Ewangelickiego. Jak powiedział biskup Erfurtu Joachim Wanke, spotkanie to ma być "szczególnym znakiem" ekumenizmu.
W programie papieskiej wizyty przewidziano także spotkanie z przedstawicielami gminy żydowskiej w Berlinie, społeczności islamskiej, a także Kościoła prawosławnego. Na zakończenie wizyty papież wygłosi w filharmonii Fryburga przemówienie, adresowane do mieszkańców Niemiec
Berlin – szybko rozwijający się po zjednoczeniu Niemiec – stał się miastem wielokulturowym i wielonarodowym. Katolicy żyją tu w diasporze, jest ich tam zaledwie ok. 390 tys. Większość mieszkańców to protestanci, osoby należące do innych wyznań oraz niewierzący.

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| BENEDYKT XVI

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
26°C Środa
noc
19°C Środa
rano
23°C Środa
dzień
23°C Środa
wieczór
wiecej »