Człowiek bez wiary się gubi

Człowiek bez wiary gubi się” – mówił metropolita katowicki abp Damian Zimoń 25 września br. w Mikołowie podczas Mszy św. z okazji 150. rocznicy poświęcenia tamtejszej bazyliki św. Wojciecha.

W uroczystości wziął udział arcybiskup senior archidiecezji białostockiej Stanisław Szymecki, który w latach 1978-1980 był proboszczem mikołowskiej parafii. Obecni byli również przedstawiciele istniejącej w Mikołowie parafii ewangelicko-augsburskiej.

„Bazylika jest waszą dumą, przypomina wspaniałą historię” – powiedział abp Zimoń, przypominając, że rocznica poświęcenia świątyni nie jest tylko wydarzeniem zewnętrznym, lecz należy je przeżywać w duchu wiary. Zaznaczył, że w archidiecezji katowickiej wciąż powstają nowe kościoły. „Budujemy świątynie, a nie zamykamy” – podkreślił.

„Żyjecie razem ze wspólnotą ewangelicką” – zwrócił uwagę metropolita katowicki i nawiązał do słów Benedykta XVI skierowanych do przedstawicieli Rady Kościołów Ewangelickich Niemiec w czasie zakończonej w niedzielę pielgrzymki do tego kraju. Cytując fragmenty papieskiego wystąpienia szczególnie zaakcentował przytoczone przez Papieża pytanie, jakie przenikało serce Marcina Lutra i stało za wszystkimi jego poszukiwaniami teologicznymi oraz całą walką wewnętrzną: „Jak zyskam łaskawego Boga?”. „Postawmy sobie to pytanie” – apelował kaznodzieja. Zachęcając do lektury papieskich wystąpień z ostatniej pielgrzymki, dostępnych m. in. w Internecie, abp Zimoń powiedział, że dotyczą one całej zachodniej Europy i świata. Stwierdził, że zawierają palące wezwanie dla całego chrześcijaństwa w kontekście zeświecczonego świata.

Wspominając patrona mikołowskiej bazyliki abp Zimoń wskazał, że brak dokumentów, iż św. Wojciech kogokolwiek nawrócił, a jednak dał on bezpośrednie świadectwo, naśladował Chrystusa.

Budowę kościoła parafialnego pw. Św. Wojciecha Mikołowie rozpoczęto w roku 1843. Prace ukończono w roku 1861. świątynię konsekrował 25 września tego roku wrocławski biskup pomocniczy Adrian Włodarski. Z mikołowską świątynią związani są m. in. bł. Ks. Stanisław Kubista, bł. Ks. Emil Szramek. Obaj zostali upamiętnieni w bazylice. Ich postacie widnieją w tympanonie nad głównym wejściem do kościoła.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie... Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  31 1 2 3 4 5 6
  7 8 9 10 11 12 13
  14 15 16 17 18 19 20
  21 22 23 24 25 26 27
  28 29 30 1 2 3 4
  5 6 7 8 9 10 11
  15°C Sobota
  rano
  22°C Sobota
  dzień
  24°C Sobota
  wieczór
  21°C Niedziela
  noc
  wiecej »