Uroczystość w bazylice św. Wojciecha odbyła się w dniu, w którym czczona jest Matka Boża Śnieżna. Kopię tego rzymskiego wizerunku Maryi znaleźć można w Mikołowie.
Niesamowita jest historia tego obrazu i miejsca, gdzie na co dzień można go oglądać. Obraz Matki Bożej Śnieżnej, zwanej też Salus Populi Romani (Ocalenie Ludu Rzymskiego), znaleźć można w jednej z czterech bazylik większych w Rzymie.
Ratunek Ludu Mikołowskiego
Jak głosi piękna legenda, miejsce na budowę tego kościoła wskazała sama Maryja. We śnie ukazała się ona papieżowi Liberiuszowi, prosząc go, by tam, gdzie w Rzymie w sierpniu spadnie śnieg, wybudował kościół. Tak stało się z 4 na 5 sierpnia 352 roku na wzgórzu eskwilińskim.
Do tego niezwykłego zjawiska pogodowego nawiązują korony z białego złota, jakie w niedzielę na mikołowski wizerunek Maryi i Dzieciątka Jezus nałożył abp Wiktor Skworc. Między ich kwiatowym splotem znaleźć można płatki śniegu.
Pani z Mikołowa dostała także nową suknię, zdobioną przez kwiaty. Nawiązują one do ołtarza bazyliki oraz symbolizują matczyną miłość i troskę.
Salus Populi Romani jest najczęściej kopiowanym wizerunkiem Matki Jezusa. W Rzymie podczas klęsk obraz ten noszono po ulicach Wiecznego Miasta. Cudownemu wstawiennictwu Maryi rzymianie przypisują ratunek od licznych niebezpieczeństw i zaraz.
W Mikołowie Matka Boża Śnieżna czczona jest już ponad 300 lat. W tym mieście znana jest ona także jako Matka Miłosierdzia oraz jako Ratunek Ludu Mikołowskiego.
O jej nadzwyczajnej interwencji świadczą dziękczynne wota. - Najstarsze z nich są z 1683 r. Tych darów dziękczynnych jest bardzo dużo. Ludzie dziękują przede wszystkim za łaskę wiary. Miłosierdzie Maryi objawia się w tym, że otrzymują oni wiarę - wyjaśnia ks. Mirosław Godziek, proboszcz mikołowskiej parafii.
O szczególnej więzi mieszkańców z Maryją świadczą też róże różańcowe. W mikołowskiej parafii jest ich aż 44. Każda róża składa się z 20 osób, które codziennie odmawiają dziesiątkę Różańca świętego. W niedzielę zelatorzy, czyli osoby odpowiedzialne za każdą z grup, nieśli w procesji do Maryi białe róże.
Pierwszy czczony przez mikołowian wizerunek Maryi znaleźć można w starym kościele, drugi - z drugiej połowy XX wieku - w bazylice św. Wojciecha. To ten obraz otrzymał w niedzielę biskupie korony.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
"Franciszek jest przytomny, ale bardziej cierpiał niż poprzedniego dnia."
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Osoby zatrudnione za granicą otrzymały 30 dni na powrót do Ameryki na koszt rządu.