Chciałbym służyć budowaniu wspólnoty

Chciałbym służyć budowaniu wspólnoty serc otwartych na Boga i człowieka – powiedział dziennikarzom bp Stanisław Budzik, tuż po ogłoszeniu jego nominacji na arcybiskupa metropolitę lubelskiego

Ingres 59-letniego hierarchy do archikatedry lubelskiej odbędzie się 22 października.

Sekretarz generalny KEP podkreślił, że decyzja Benedykta XVI stanowi dla niego wielkie i trudne wyzwanie. „Można je podjąć tylko wtedy, jeżeli jest się wewnętrznie przekonanym, że gdy Pan Bóg stawia przed nami trudne zadanie, to równocześnie daje nam siłę, abyśmy to zadanie mogli zrealizować” – dodał.

Arcybiskup nominat zaznaczył, że podejmie posługę duszpasterską w Lublinie w miesiącu październiku i w dniu 33. rocznicy wyboru kard. Wojtyły na papieża. Przypomniał wypowiedziane na początku pontyfikatu wezwanie Jana Pawła II „Nie lękajcie się”. Dodał, że słowa te należy rozumieć jako apel do ludzkich serc – niekiedy zamkniętych – o otwarcie ich na orędzie Chrystusa.

Bp Budzik zaznaczył, iż decyzja Benedykta XVI oznacza zakończenie jego pracy na stanowisku sekretarza generalnego Konferencji Episkopatu Polski i poinformował, że jego następca zostanie wybrany za trzy tygodnie, podczas zebrania plenarnego KEP w Przemyślu.

„Chciałbym serdecznie podziękować księżom biskupom za to, że powierzyli mi tak fascynujące stanowisko i za braterską współpracę w trosce o Kościół w Polsce” – powiedział nowy metropolita lubelski. Podziękował też wszystkim pracownikom sekretariatu Episkopatu – siostrom, księżom i świeckim – za stworzenie „wspaniałej, rodzinnej wspólnoty”.

Bp Budzik pozdrowił też wiernych archidiecezji lubelskiej, m.in. dzieci i młodzież, osoby samotne i cierpiące, kapłanów i biskupów a także „liczne uczelnie zwłaszcza KUL, młodzież, która w tych dniach rozpoczyna nowy rok studiów”.

Arcybiskup nominat przypomniał, że na początku nowego tysiąclecia Jan Paweł skierował do Kościoła wezwanie, by czynić Kościół domem i szkołą komunii oraz, że stały się one inspiracją dla programu duszpasterskiego Kościoła w Polsce w ostatnich latach. „Te słowa chciałbym uczynić swoim własnym programem i programem dla Kościoła, któremu mam służyć: czynić archidiecezję lubelską domem i szkołą komunii, to znaczy takiej jedności i wspólnoty, która bazuje na miłości, która jest wspólnotą serc otwartych na Boga i człowieka” – zadeklarował bp Stanisław Budzik.

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| BP BUDZIK, LUBLIN

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
26°C Niedziela
noc
21°C Niedziela
rano
29°C Niedziela
dzień
30°C Niedziela
wieczór
wiecej »