Jak wyglądał Zamek Królewski w Lublinie w XVI wieku?

Dzięki zastosowaniu technologii rozszerzonej rzeczywistości, mieszkańcy i turyści dowiedzą się, jak wyglądał Zamek Królewski w XVI w.

W aplikacji Turystyczny Lublin pojawił się nowy model 3D. Tym razem, dzięki zastosowaniu technologii rozszerzonej rzeczywistości (AR), mieszkańcy i turyści dowiedzą się, jak wyglądał Zamek Królewski w XVI w.

- Nie wszyscy wiedzą, że obecny zamek nie jest tą samą budowlą, o której mowa w kontekście chociażby Unii Lubelskiej. Obecny budynek pojawił się w krajobrazie miasta dopiero w XIX w. Z pomocą nowych technologii, w sposób ciekawy i przyjemny chcemy przybliżyć mieszkańcom i mieszkankom oraz odwiedzającym nasze miasto gościom historię lubelskiego Wzgórza Zamkowego - mówi Beata Stepaniuk-Kuśmierzak, zastępczyni prezydenta miasta Lublina.

Nowy model 3D przedstawia rezydencję królewską, jeden z najważniejszych zabytków w historii Lublina. Początki zabudowań na Wzgórzu Zamkowym sięgają jeszcze XII w., ale murowany zamek powstał wraz z kościołem Trójcy Świętej w wieku XIV. Budynek gościł polskich królów, w tym wielokrotnie króla Władysława Jagiełłę, a w 1569 r. w jego salach toczyły się obrady sejmu walnego zakończone zawarciem Unii Lubelskiej. Później mieściło się tu archiwum miejskie, do czasu aż w XIX w. w miejscu popadającej w ruinę budowli stanął nowy, neogotycki budynek więzienia.

Model 3D bryły zamku z XVI w. można oglądać aż z pięciu różnych punktów w przestrzeni miasta: Placu Po Farze, ulicy Zamkowej, Wzgórza Czwartek, tarasu pobliskiej galerii handlowej oraz na dziedzińcu Zamku Lubelskiego. Podobnie jak w przypadku pozostałych modeli, istnieje możliwość obracania i zmiany wielkości wirtualnego zabytku. Dodatkowo użytkownicy aplikacji mają możliwość poznania historii nieistniejącego już Zamku Królewskiego za sprawą nagrania audio dostępnego w językach polskim i angielskim.

- Technologia rozszerzonej rzeczywistości jest doskonałym narzędziem edukacyjnym. Pozwala w ciekawy sposób doświadczyć historii miasta oraz zwiedzać miejsca, których w jego przestrzeni już od dawna nie ma. Tym razem ciekawostką dla użytkowników aplikacji Turystyczny Lublin jest zarówno możliwość zobaczenia bryły Zamku Królewskiego, jak i zwiedzania jego dziedzińca - mówi Marcin Kęćko, dyrektor biura rozwoju turystyki urzędu miasta.

Model XVI-wiecznego Zamku Królewskiego został przygotowany na podstawie dostępnych źródeł historycznych, w tym opracowanych przez dr. Romana Zwierzchowskiego. Ze względu na nieścisłości w dokumentach może różnić się w detalach od innych zrealizowanych rekonstrukcji. W aplikacji Turystyczny Lublin można zobaczyć również inne nieistniejące zabytki - kościół farny w pięciu odsłonach architektonicznych z możliwością zwiedzania jego wnętrza oraz wieżę ciśnień na placu Wolności.

Aplikację Turystyczny Lublin można pobrać bezpłatnie na systemy Android i iOS. Korzystanie z modułu AR aplikacji jest proste. Do obiektu prowadzi mapa zawarta w aplikacji, a uzyskanie wirtualnego obrazu możliwe jest po zeskanowaniu geometrycznego symbolu umieszczonego na tabliczkach zlokalizowanych w poszczególnych punktach widokowych. Tu dostępny jest krótki film, z którego mieszkańcy dowiedzą się, jak wygląda zwiedzanie z modułem AR w aplikacji. Dostępna jest także wersja do pobrania.

«« | « | 1 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Pobieranie.. Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10°C Poniedziałek
noc
7°C Poniedziałek
rano
11°C Poniedziałek
dzień
12°C Poniedziałek
wieczór
wiecej »