Ustawodawstwo chroniące prawa człowieka (Human Rights Act) należy uchylić, ponieważ utrudnia deportowanie z Wielkiej Brytanii obcokrajowców, których MSW chciałoby usunąć z kraju - sądzi szefowa resortu Theresa May. Jej opinię podziela premier David Cameron.
"Osobiście chciałabym uchylenia HRA, ponieważ stwarza nam trudności" - powiedziała May w wywiadzie dla tygodnika "Sunday Telegraph", wskazując na doświadczenia z deportowaniem obcokrajowców podejrzewanych o działalność terrorystyczną.HRA zakazuje deportowania obcokrajowców, jeśli w kraju, z którego pochodzą, mogliby być narażeni na prześladowania, brutalne lub nieludzkie traktowanie.
W 2005 r. w ustawie antyterrorystycznej wprowadzono nowy instrument prawny tzw. rozporządzenia kontrolne (control orders) drastycznie ograniczające swobodę poruszania się domniemanych terrorystów, których z braku dowodów nie można postawić przed sądem, a z powodu HRA nie można deportować. W styczniu tego roku zapowiedziano, że rozporządzenia zostaną zmodyfikowane.
W przededniu dorocznej konferencji konserwatystów w Manchesterze premier David Cameron w wywiadzie dla BBC zgodził się z May oświadczając, iż HRA należy uchylić i zastąpić inną ustawą określającą prawa i wolności obywatelskie (British Bill of Rights).
Ustawa HRA została uchwalona przez rząd Tony'ego Blaira w 1998 r., a w życie weszła od października 2000 r. Ustawa kodyfikuje prawa człowieka i czyni Europejską Konwencję Praw Człowieka brytyjskim prawem wewnętrznym.
Wszystkie instytucje publiczne takie, jak sądy, policja, samorządy lokalne, szpitale, szkoły finansowane przez państwo i inne placówki, bądź organizacje pełniące funkcje publiczne muszą się stosować do HRA. Oznacza to, że osoby prywatne mogą wnosić do sądów w W. Brytanii sprawy w oparciu o HRA i nie muszą korzystać z Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu.
Koalicyjny partner konserwatystów, Liberalni Demokraci są przeciwni zniesieniu HRA i chcą uchylenia rozporządzeń kontrolnych. W wywiadzie dla BBC Cameron ogłosił, iż interpretacji i stosowaniu ustawy przyjrzy się nowo powołana komisja.
Cameron już wcześniej, zanim został premierem, deklarował, że ustawę HRA należy uchylić, jeśli okaże się, że nie da się jej zmienić, wprowadzając poprawki i że publiczne bezpieczeństwo powinno być chronione bardziej niż prawa tych, którzy mu zagrażają. HRA krytykował też laburzystowski polityk Jack Straw, gdy był szefem MSW.
Armia izraelska nie skomentowała sobotniego ataku na Bejrut i nie podała, co miało być jego celem.
W niektórych miejscach wciąż słychać odgłosy walk - poinformowała agencja AFP.
Wedle oczekiwań weźmie w nich udział 25 tys. młodych Polaków.
Kraje rozwijające się skrytykowały wynik szczytu, szefowa KE przyjęła go z zadowoleniem
Sejmik woj. śląskiego ustanowił 2025 r. Rokiem Tragedii Górnośląskiej.