Reklama

W. Brytania: Uchylić prawa człowieka?

Ustawodawstwo chroniące prawa człowieka (Human Rights Act) należy uchylić, ponieważ utrudnia deportowanie z Wielkiej Brytanii obcokrajowców, których MSW chciałoby usunąć z kraju - sądzi szefowa resortu Theresa May. Jej opinię podziela premier David Cameron.

Reklama

"Osobiście chciałabym uchylenia HRA, ponieważ stwarza nam trudności" - powiedziała May w wywiadzie dla tygodnika "Sunday Telegraph", wskazując na doświadczenia z deportowaniem obcokrajowców podejrzewanych o działalność terrorystyczną.HRA zakazuje deportowania obcokrajowców, jeśli w kraju, z którego pochodzą, mogliby być narażeni na prześladowania, brutalne lub nieludzkie traktowanie.

W 2005 r. w ustawie antyterrorystycznej wprowadzono nowy instrument prawny tzw. rozporządzenia kontrolne (control orders) drastycznie ograniczające swobodę poruszania się domniemanych terrorystów, których z braku dowodów nie można postawić przed sądem, a z powodu HRA nie można deportować. W styczniu tego roku zapowiedziano, że rozporządzenia zostaną zmodyfikowane.

W przededniu dorocznej konferencji konserwatystów w Manchesterze premier David Cameron w wywiadzie dla BBC zgodził się z May oświadczając, iż HRA należy uchylić i zastąpić inną ustawą określającą prawa i wolności obywatelskie (British Bill of Rights).

Ustawa HRA została uchwalona przez rząd Tony'ego Blaira w 1998 r., a w życie weszła od października 2000 r. Ustawa kodyfikuje prawa człowieka i czyni Europejską Konwencję Praw Człowieka brytyjskim prawem wewnętrznym.

Wszystkie instytucje publiczne takie, jak sądy, policja, samorządy lokalne, szpitale, szkoły finansowane przez państwo i inne placówki, bądź organizacje pełniące funkcje publiczne muszą się stosować do HRA. Oznacza to, że osoby prywatne mogą wnosić do sądów w W. Brytanii sprawy w oparciu o HRA i nie muszą korzystać z Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu.

Koalicyjny partner konserwatystów, Liberalni Demokraci są przeciwni zniesieniu HRA i chcą uchylenia rozporządzeń kontrolnych. W wywiadzie dla BBC Cameron ogłosił, iż interpretacji i stosowaniu ustawy przyjrzy się nowo powołana komisja.

Cameron już wcześniej, zanim został premierem, deklarował, że ustawę HRA należy uchylić, jeśli okaże się, że nie da się jej zmienić, wprowadzając poprawki i że publiczne bezpieczeństwo powinno być chronione bardziej niż prawa tych, którzy mu zagrażają. HRA krytykował też laburzystowski polityk Jack Straw, gdy był szefem MSW.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
4°C Piątek
dzień
4°C Piątek
wieczór
1°C Sobota
noc
1°C Sobota
rano
wiecej »

Reklama