Przestępstwo przy przekazaniu cerkwi?

Do 12 stycznia przyszłego roku przedłużono śledztwo ws. ewentualnych nieprawidłowości przy przekazaniu przez Komisję Majątkową kurii greckokatolickiej w Przemyślu (Podkarpackie) zabytkowej cerkwi w Posadzie Rybotyckiej i dwóch innych budynków w Przemyślu.

Jak poinformował w poniedziałek PAP szef Wydziału Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Apelacyjnej w Rzeszowie Damian Mirecki, powodem przedłużenia śledztwa jest konieczność m.in. przesłuchania świadków, w tym około 30 członków komisji majątkowych, zgromadzenie dokumentacji z prac tych komisji, a także zebranie dokumentów dotyczących statusu poprzednich właścicieli czy użytkowników przekazanych budynków.

Mirecki dodał, że wśród nich są też dokumenty cesarskie Franciszka Józefa z połowy XIX wieku.

Śledztwo wszczęte w kwietniu br. po zawiadomieniu CBA dotyczy przekazania kurii greckokatolickiej w Przemyślu budynku cerkwi w Posadzie Rybotyckiej oraz dwóch budynków w Przemyślu - byłego budynku po Muzeum Narodowym Ziemi Przemyskiej, w którym wcześniej mieścił się Galicyjski Fundusz Religijny Pro Summa oraz poprzedniej siedziby wojewódzkiej biblioteki publicznej, gdzie jeszcze wcześniej znajdowało się bractwo św. Mikołaja.

Chodzi o sprawdzenie czy doszło do przestępstwa przy procedurze przekazania zabytków kurii greckokatolickiej i w samej decyzji o przekazaniu majątku. Dotychczas rzeszowska prokuratura zapoznała się m.in. z dokumentacją tej sprawy przesłaną przez CBA.

Pod koniec lutego br. szef CBA Paweł Wojtunik powiadomił Prokuraturę Generalną, że mogło dojść do popełnienia przestępstw niegospodarności, poświadczenia nieprawdy i przekroczenia uprawnień w przypadku kilkunastu orzeczeń Komisji Majątkowej, które mogły spowodować szkodę majątkową w wielkich rozmiarach. Wśród tych spraw jest właśnie przekazanie cerkwi w Posadzie Rybotyckiej i budynków w Przemyślu.

Prokurator generalny Andrzej Seremet zdecydował, że zawiadomienie CBA trafi do pięciu prokuratur apelacyjnych: w Rzeszowie, Lublinie, Krakowie, Katowicach i Gdańsku. Tam zapadły dalsze decyzje procesowe - czy wszczynać śledztwa, czy też tego odmówić.

Komisja majątkowa przestała istnieć z początkiem marca, po wejściu w życie nowelizacji ustawy o stosunku państwa do Kościoła katolickiego. Działała przez ponad 20 lat i decydowała o zwrocie Kościołowi katolickiemu nieruchomości Skarbu Państwa. Od jej orzeczeń nie przysługiwały odwołania.

 

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
26 27 28 29 30 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6
12°C Piątek
wieczór
10°C Sobota
noc
8°C Sobota
rano
10°C Sobota
dzień
wiecej »