Emir Kataru w Warszawie

Intensyfikacja współpracy gospodarczej i sytuacja w Afryce Północnej zdominowały czwartkowe rozmowy prezydenta Bronisława Komorowskiego i emira Kataru szejka Hamada ibn Chalify as-Saniego. Podpisano umowę o współpracy turystycznej i o powołaniu polsko-katarskiej Rady Biznesu.

Według informacji PAP z otoczenia prezydenta, podczas spotkania Bronisława Komorowskiego i emira Kataru dotarła do nich informacja o śmierci libijskiego dyktatora Muammara Kadafiego. Katar był zaangażowany w międzynarodową misję w Libii i jako pierwszy kraj arabski uznał powstańców za prawomocnego przedstawiciela narodu libijskiego.

Polski MSZ w wydanym oświadczeniu w związku ze śmiercią Kadafiego napisał, że Polska gratuluje narodowi libijskiemu ostatecznego zakończenia trwającego dziesiątki lat okresu dyktatury.

Obok sytuacji w regionie Afryki Północnej i Bliskiego Wschodu - według źródła PAP - drugim ważnym tematem rozmów polskiej i katarskiej delegacji był rozwój współpracy gospodarczej. Według źródła PAP, w 2014 roku - kiedy zacznie obowiązywać umowa na dostawy do Polski gazu skroplonego z Kataru rozpocznie się "nowy etap" we wzajemnych relacjach.

W 2009 r. Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo podpisało z Qatargas Operating Company Ltd. umowę na dostawy do Polski gazu skroplonego - LNG. PGNiG i Qatargas ustaliły, iż dostawy LNG będą realizowane od 2014 roku przez okres 20 lat w wysokości ok. 1 mln ton LNG rocznie (ok. 1,5 mld m sześc.). Gaz ma być odbierany za pomocą budowanego terminala LNG w Świnoujściu.

Wizyta emira Kataru w Pałacu Prezydenckim rozpoczęła się od rozmów plenarnych pod przewodnictwem Bronisława Komorowskiego i Hamada ibn Chalify as-Saniego. Następnie doszło do rozmowy w cztery oczy obu przywódców.

Po tym spotkaniu - w obecności prezydenta Komorowskiego i emira Kataru - podpisano dwie umowy: ws. współpracy turystycznej i o powołaniu polsko-katarskiej Rady Biznesu. Ze strony Polski pierwszą umowę podpisał minister sportu i turystyki Adam Giersz, a drugą prezes Krajowej Izby Gospodarczej Andrzej Arendarski.

Giersz powiedział dziennikarzom, że umowa daje podstawy prawne do współdziałania w zakresie rozwoju turystyki pomiędzy Polską i Katarem. Jednym z celów polskiego rządu jest m.in. zachęcenie katarskich przedsiębiorców do inwestowania w polskie uzdrowiska.

"Dzięki tej umowie będziemy mogli rozwijać ruch turystyczny, ale także stwarzamy warunki do inwestowania Katarczyków zwłaszcza w naszą infrastrukturę turystyczną, w tym szczególnie w naszą bazą uzdrowiskową" - podkreślił Giersz.

Według informacji PAP, rozmowa polskiej i katarskiej delegacji dotyczyła także rozwoju inwestycji i współpracy finansowej. Jak dowiedziała się PAP, Komorowski zaprosił stronę katarską do zaangażowania kapitałowego na polskiej giełdzie.

Według źródeł z otoczenia prezydenta, Komorowski zachęcał do zwiększania aktywności kapitałowej na polskiej giełdzie w trakcie swoich wizyt zagranicznych, m.in. podczas szczytu ekonomicznego w Davos czy w trakcie rozmów z zagranicznymi partnerami, w tym z Ukrainy czy krajów Kaukazu.

Według informacji PAP, jednym z tematów czwartkowych rozmów była również możliwa intensyfikacja współpracy w dziedzinie rolnictwa.

W piątek emir Kataru spotka się z premierem Donaldem Tuskiem.

 

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
26 27 28 29 30 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6
10°C Sobota
dzień
11°C Sobota
wieczór
10°C Niedziela
noc
8°C Niedziela
rano
wiecej »