Tysiące ludzi wzięło udział w odsłonięciu pomnika Jana Pawła II w Sarajewie. Trzymetrowy posąg stanął przed miejscową katedrą, czyli dokładnie tam, gdzie Jan Paweł II spotkał się z mieszkańcami Sarajewa w 1997 r.
Tysiące ludzi wzięło udział w odsłonięciu pomnika Jana Pawła II w Sarajewie. Mieszkańcy stolicy Bośni i Hercegowiny pamiętają wysiłki Papieża Polaka, by Serbowie zaprzestali oblężenia miasta w 1994 r., a później jego starania o przywrócenie pokoju między chrześcijanami i muzułmanami. Dlatego we wczorajszej uroczystości, oprócz katolików, liczny udział wzięli również wyznawcy islamu, wznosząc okrzyki na cześć nowego świętego.
Trzymetrowy posąg stanął przed miejscową katedrą, czyli dokładnie tam, gdzie Jan Paweł II spotkał się z mieszkańcami Sarajewa w 1997 r. Poświęcenia dokonał kard. Vinko Puljić. Z kolei biorący udział w ceremonii członek prezydium Bośni i Hercegowiny Alija Izetbegović przypomniał papieskie inicjatywy na rzecz położenia kresu wojnie. „Jego słowa wypowiedziane w Sarajewie działały jak balsam, a jego nauczanie i mądrość mogą być dla nas wszystkich drogowskazem” – powiedział o Janie Pawle II bośniacki polityk.
Zabronione jest "celowe lub lekkomyślne" wpływanie na decyzję innej osoby o przerwaniu ciąży.
Liczbę ofiar szacuje się na 300 tys. kobiet i 25 tys. mężczyzn.
Po ataku poinformowano, że uderzenie było wymierzone w centra dowodzenia Hezbollahu.
Na spadek inflacji złożą się niższe ceny paliw i wolniejsza dynamika wzrostu cen żywności.
Widoczne były także zmiany dotyczące płci używających i ich pochodzenia etnicznego.