W spichrzach bydgoskiego Muzeum Okręgowego im. Leona Wyczółkowskiego zostanie otwarta w niedzielę, 21 lutego, wystawa zatytułowana „Wizerunki Chrystusa w polskiej sztuce ludowej”. Ekspozycja będzie prezentowała prace, które powstały między końcem XVIII a początkiem XXI wieku.
Większość dzieł pochodzi z XIX stulecia i została wykonana przez dawnych twórców ludowych z różnych obszarów Polski, m.in. województwa małopolskiego, podkarpackiego, śląskiego, świętokrzyskiego, mazowieckiego, wielkopolskiego, kujawsko-pomorskiego i pomorskiego.
„Zainteresowanie wystawami sztuki ludowej świadczy o tym, że odbieramy je jako jeden z istotnych elementów kultury narodowej. Sztuka sakralna zajmuje wyjątkowe miejsce w polskiej kulturze ludowej, dlatego nasze muzeum postanowiło poświęcić jej kolejną ekspozycję” – ocenia kustosz Maria Flinik-Huryn.
Prezentacja „Wizerunki Chrystusa w polskiej sztuce ludowej” stanowi zamykające ogniwo w cyklu realizacji o tematyce religijnej. I tak w 1999 roku odwiedzający muzeum mogli obejrzeć wystawę „Madonny”, na przełomie lat 2004 i 2005 „Anioły w sztuce ludowej”, a w 2008 roku „Kult świętych w religijności ludowej”.
Wystawa przybliża dzieła o tematyce chrystologicznej. Pokazuje obiekty tradycyjnej sztuki wyobrażeniowej z zakresu malarstwa, rzeźby i drzeworytu, jak również wybrane przykłady współczesnej twórczości o charakterze ludowym.
Ekspozycja pokazuje w układzie chronologicznym najważniejsze zdarzenia w życiu Chrystusa, zilustrowane dziełami dawnych i współczesnych twórców ludowych, które zgromadzono w kolekcji własnej bydgoskiego muzeum oraz Państwowego Muzeum Etnograficznego w Warszawie i Krakowie, muzeum w Gliwicach oraz Oddziału Etnograficznego Muzeum Narodowego w Poznaniu i Wrocławiu.
„Przywołując wizerunki Chrystusa, wystawa przedstawia nie tylko kolejne etapy Jego życia, lecz uzmysławia nam głęboką wymowę tych dzieł oraz emocje, jakie towarzyszyły artystom w procesie tworzenia” – dodała Flinik-Huryn.
Jednym z celów wystawy jest ukazanie form wrażliwości i pobożności ludowej oraz określenie odmienności regionalnych i powszechności występowania pewnych typów ikonograficznych.
„Cieszymy się, że ekspozycja wpisuje się w okres Wielkiego Postu. Twórczość ludowa nie jest pozbawiona szczególnej uczuciowości czy atencji dla osoby Chrystusa. Twórcy, którzy profesjonalnie się sztuką nie zajmują, potrafią zawrzeć przede wszystkim w swoich rzeźbach szczególne emocje związane z Chrystusem cierpiącym czy rozmyślającym” – powiedział Mateusz Soliński z Muzeum Okręgowego w Bydgoszczy.
Otwarcie ekspozycji w niedzielę, 21 lutego, o godz. 16. Wystawa będzie czynna do 18 kwietnia.
Cztery dni po katastrofie spod gruzów wciąż wydobywane są żywe osoby.
Wczorajsza noc była pierwszą od dłuższego czasu, gdy nie było masowych nalotów.
Wiec rozpocznie się w Paryżu niedaleko siedziby niższej izby parlamentu - Zgromadzenia Narodowego.
Łączna liczba zabitych we wznowionej 18 marca izraelskiej ofensywie wynosi 1042.
Ich autor jest oskarżony o seksualne i psychiczne wykorzystywanie kobiet.
Brakuje lekarstw i miejsc, w których mogliby schronić się ludzie...