Do modlitewnych zmagań o sprawiedliwość, pokój i pomyślność dla wszystkich ludzi tej ziemi zachęcają chrześcijanie z Jerozolimy. To oni przygotowali w tym roku materiały na Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan. Będzie on obchodzony od 18 do 25 stycznia pod hasłem: „Trwali oni w nauce Apostołów i we wspólnocie, w łamaniu chleba i w modlitwach (Dz 2,42)”.
W Białymstoku, gdzie jest wielu prawosławnych, w ramach Tygodnia Modlitw 18 stycznia odbędzie się nabożeństwo w intencji jedności chrześcijan z udziałem osób życia konsekrowanego. W piątek 21 stycznia zebrani w Archidiecezjalnym Wyższym Seminarium Duchownym będą mogli natomiast wysłuchać trójgłosu ekumenicznego nt. chrześcijańskiego nauczania o krzyżu Chrystusa.
W bazylice Ojców Dominikanów w Krakowie, w niedzielę 23 stycznia, odprawione zostanie ekumeniczne nabożeństwo Słowa Bożego i Msza św. na zakończenie Tygodnia Modlitw o Jedność. Przewodniczył jej będzie kard. Stanisław Dziwisz. Po Eucharystii, w kapitularzu bazyliki zostanie wyświetlony film "Jezus drogą pokoju" (Net for God). W filmie założyciel wspólnoty Arka Jean Vanier zaprasza do wejścia na drogę pokoju i wolności wewnętrznej, byśmy mogli przyjąć i kochać każdego człowieka.
Ofiary zbierane podczas nabożeństw tegorocznego Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan w Kościołach członkowskich Polskiej Rady Ekumenicznej mają zostać przeznaczone na prace związane z przygotowaniem i wydaniem ekumenicznego przekładu Starego Testamentu.
Wiadomo już, że materiały na obchody Tygodnia Ekumenicznego w roku przyszłym będą przygotowywane przez polskich chrześcijan. Jako hasło wybrano słowa: „Wszyscy będziemy przemienieni przez zwycięstwo naszego Pana Jezusa Chrystusa”.
***
Tygodnie Modlitw o Jedność Chrześcijan przygotowywane przez Światową Radę Kościołów i Papieską Radę ds. Popierania jedności Chrześcijan odbywają się od 1968 r. Czasem modlitwy o jedność są również święta Pięćdziesiątnicy oraz różne dni świąt religijnych czy narodowych.
W Polsce w przygotowywaniu i obchodach Tygodnia uczestniczy Polska Rada Ekumeniczna (PRE) i Kościół Rzymskokatolicki. W skład PRE wchodzi siedem Kościołów: Ewangelicko-Augsburski, Ewangelicko-Reformowany, Ewangelicko-Metodystyczny, Polskokatolicki, Starokatolicki Mariawitów i Chrześcijan Baptystów oraz Polski Autokefaliczny Kościół Prawosławny.
"Czuję się prawdopodobnie tak, jak Polacy, gdy wybrano św. Jana Pawła II."
Ustalenia, które pozwalają na wwóz większości ukraińskich towarów do UE bez cła tracą moc 6 czerwca.
Mieszkańcy regionów terroryzowanych przez zbrojne bandy założyli w stolicy "obóz protestacyjny".
Malijskie Siły Zbrojne (FAMA) wraz z rosyjskimi najemnikami aresztowały ok 100 mężczyzn.
Turecka policja zatrzymała 97 studentów Uniwersytetu Bosforskiego w Stambule .
Specjalny wysłannik USA ds. Ukrainy gen. Keith Kellogg mógł dokonać nadinterpretacji.