Chęć udziału we wspólnym nabożeństwie wyrazili przedstawiciele czterech Kościołów. Tego w Lubinie jeszcze nie było.
Ks. Jerzy Gansel, ks. Bogdan Repeła, ks. Bogdan Ogrodnik oraz ks. Krzysztof Krzyżanowski spotkają się w niedzielę (24.01) o godz. 16 na nabożeństwie ekumenicznym w kościele pw. św. Wojciecha, należącym do parafii pw. Narodzenia NMP w Lubinie.
Ks. Gansel jest luteraninem, ks. Repeła kapłanem prawosławnym, ks. Ogrodnik greckokatolickim a ks. Krzyżanowski - katolickim. To pierwsze takie wydarzenie w historii Lubina. Kapłanom towarzyszyć mają wielojęzyczne chóry parafialne oraz wierni czterech Kościołów chrześcijańskich. Jak wyjaśnia dr Zbigniew Rudnicki, inicjator tego niecodziennego spotkania, do jego realizacji nie wiodła wcale droga pokryta cierniami. Wręcz przeciwnie.
- Podczas spotkania organizacyjnego, które odbyło się moim domu, w sposób niemal namacalny czuliśmy wszyscy obecność Ducha Świętego. Widać było, że wszyscy autentycznie, wręcz spontanicznie chcemy tego nabożeństwa - opowiada Z. Rudnicki. Ks. Jerzy Gansel z luterańskiej parafii w Legnicy nie ukrywa, że miał zaproszenie na podobne nabożeństwo i to tego samego dnia w Legnicy. Wybrał jednak Lubin.
- Jestem bardzo mile zaskoczony, że przedstawiciele tylu Kościołów chrześcijańskich zgodzili się wspólnie modlić w Lubinie. Mamy tam także swoich wiernych - mówi. Gospodarz miejsca w którym odbędzie się spotkanie w duchu jedności wyznań chrześcijańskich opowiada, że potrzeba jego zorganizowania była odczuwalna od dawna.
- Potrzebny był tylko jakiś impuls, Boże działanie, żeby mogło się ziścić. I stało się - mówi uradowany. Kapłan dodaje, że w ramach kolędy odwiedza wiele rodzin greko-katolickich. Mówi, że na wieść o planowanym nabożeństwie, nie posiadają się z radości. - Cieszą się, bo oni przyjmują i księdza greckokatolickiego i mnie. U nich w domach ekumenia już dawno się dokonała. Teraz kolej na nas - uważa ks. Krzyżanowski.
Niedziela będzie dniem wigilii przed rozpoczynającym się w poniedziałek Tygodniem Modlitw o Jedność Chrześcijan. Msze święte i nabożeństwa w intencji jedności chrześcijan co roku odbywają się m. in. w Legnicy, Jeleniej Górze czy Jaworze. Jak mówią ich organizatorzy i uczestnicy, wspólna modlitwa jest pierwszą i najważniejszą sprawą, jaką możemy zrobić dla połączenia siostrzanych Kościołów chrześcijańskich w jeden, wspólny dom. Symbolem ruchu ekumenicznego w chrześcijaństwie jest łódź z krzyżem płynąca po jeziorze.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
W niektórych przypadkach pracownik może odmówić pracy w święta.
Poinformował o tym dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni.
Waszyngton zaoferował pomoc w usuwaniu szkód i ustalaniu okoliczności ataku.
Raport objął przypadki 79 kobiet i dziewcząt, w tym w wieku zaledwie siedmiu lat.