Do modlitewnych zmagań o sprawiedliwość, pokój i pomyślność dla wszystkich ludzi tej ziemi zachęcają chrześcijanie z Jerozolimy. To oni przygotowali w tym roku materiały na Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan. Będzie on obchodzony od 18 do 25 stycznia pod hasłem: „Trwali oni w nauce Apostołów i we wspólnocie, w łamaniu chleba i w modlitwach (Dz 2,42)”.
W Polsce planowane są w tym czasie nabożeństwa i spotkania ekumeniczne w kościołach różnych wyznań.
Głównym motywem tegorocznego Tygodnia Ekumenicznego (18-25 stycznia) jest Jerozolima. Chrześcijanie z tego kraju przypominają czasy, kiedy Kościół nie był podzielony. Kierują do chrześcijan na świecie zachętę, by „ponownie odkryli wartości, które scalały pierwotną chrześcijańską wspólnotę w Jerozolimie - naukę apostołów, łamanie chleba i modlitwę”. W materiałach na Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan czytamy, że modlitwa nie może zastąpić działania, ale musi mu towarzyszyć. Autorzy dodają, że „prawie wszystkie Kościoły świata ponoszą pewną odpowiedzialność za podziały Kościoła Jerozolimy i dlatego również są wezwane, by pracować dla jego jedności razem z miejscowymi chrześcijanami”.
Polską wersję wykorzystanych w diecezjach i parafiach materiałów na Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan opracowali przedstawiciele Rady ds. Ekumenizmu Konferencji Episkopatu Polski oraz Polskiej Rady Ekumenicznej. Można w nich znaleźć m.in. propozycje liturgii nabożeństw ekumenicznych, modlitwy, homilie, informacje o sytuacji ekumenicznej w Jerozolimie, a także niektóre daty z historii Tygodnia Modlitw i jego tematy.
Główną uroczystością Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan będzie Msza św. w niedzielę 23 stycznia o godz. 19.00 w bazylice Świętego Krzyża w Warszawie. Przewodniczył jej będzie biskup sandomierski Krzysztof Nitkiewicz, przewodniczący Zespołu Konferencji Episkopatu Polski ds. Kontaktów z Polską Radą Ekumeniczną. Homilię wygłosi, biskup Kościoła ewangelicko-augsburskiego Jerzy Samiec. Jak informuje ks. Sławomir Pawłowski z Rady Episkopatu ds. Ekumenizmu, w bazylice Świętego Krzyża spodziewana jest obecność hierarchów i wiernych działających w Polsce Kościołów i Wspólnot chrześcijańskich.
Zgodnie z tradycją, podczas Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan w największych polskich miastach każdego dnia są organizowane nabożeństwa ekumeniczne w świątyni jednego z Kościołów. W niektórych miastach trwają one już od początku stycznia. Towarzyszą im wystawy, koncerty i debaty. Spotkanie Stowarzyszenia Pokoju i Pojednania Effatha, które odbywają się co miesiąc, tym razem będzie poświęcone tematowi: „Łamać chleb w nadziei”. Przewodniczył mu będzie 15 stycznia w Warszawie przewodniczący Rady ds. Ekumenizmu Konferencji Episkopatu Polski bp Tadeusz Pikus, a homilię wygłosi bp Jerzy Samiec. Modlitwę o pojednanie i pokój poprowadzą duchowni i świeccy z jedenastu Kościołów chrześcijańskich.
Poinformował o tym dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni.
Waszyngton zaoferował pomoc w usuwaniu szkód i ustalaniu okoliczności ataku.
Raport objął przypadki 79 kobiet i dziewcząt, w tym w wieku zaledwie siedmiu lat.
Sejm przeciwko odrzuceniu projektu nowelizacji Kodeksu karnego, dotyczącego przestępstw z nienawiści
W 2024 r. funkcjonariusze dolnośląskiej KAS udaremnili nielegalny przywóz prawie 65 ton odpadów.