W nowym roku akademickim aż 50 tys. studentów może stracić pomoc finansową - akcentuje "Rzeczpospolita". Zdaniem gazety, wielu studentów może się czuć rozgoryczonych zmianą reguł, bo pula stypendiów naukowych zostanie drastycznie ograniczona.
Od 1 października br. nie będzie już stypendium za wyniki w nauce. Zastąpi je stypendium rektora. Na każdym kierunku będzie mogło je pobierać nie więcej niż 10 proc. studentów. Zmniejszą się jednocześnie fundusze na ten cel. To efekt nowelizacji prawa o szkolnictwie wyższym - wyjaśnia "Rz".
Dotychczas uczelnie mogły przeznaczać na stypendia naukowe połowę środków ze stypendialnej puli. Teraz na stypendia rektora przypadnie tylko 40 proc., w dodatku nie jest to kwota do podziału tylko między studentów z najwyższą średnią. Z tych pieniędzy wypłacane będą także stypendia za osiągnięcia naukowe, artystyczne lub sportowe. O tym więcej dziś w "Rzeczpospolitej".
List do przewodniczącej Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen
Widzowie będą go mogli zobaczyć w kinach już od 10 października.
Zdaniem autorów raportu Chiny przygotowują niespodziewany atak.
Kolejny ruch w wojnie handlowej z USA oraz cios w globalne łańcuchy dostaw.
"To, co przeszkadza najbardziej w rozmowie, to pokusa niedostrzegania (przez Niemców) Polski".