Wybitne zespoły teatrów tańca, choreografowie oraz tancerze m.in. z Włoch, Francji, Szwajcarii, Finlandii, Polski zaprezentują się podczas 15. Międzynarodowych Spotkań Teatrów Tańca, które rozpoczną się dziś w Lublinie.
"Chcemy ten jubileusz festiwalu uczcić szczególnie, dlatego hasło tegorocznej edycji to +Osobowości+. Zaprosiliśmy osobowości teatru tańca, choreografów i tancerzy, ludzi którzy w szczególny sposób zapisali się na kartach historii tańca współczesnego w Europie i na świecie, a także tych, którzy w szczególny sposób zapisali się w historii naszego festiwalu" - powiedział jeden z organizatorów festiwalu Ryszard Kalinowski z Warsztatów Kultury w Lublinie.
Na festiwalu swoją twórczość zaprezentują m.in. Marco Cantalupo i Katarzyna Gdaniec ze Szwajcarii, Roberto Zappala z Włoch, Sanna Kekaelaeinen z Finlandii, Joe Alter z USA, Karen Foss z Norwegii, Stanisław Wiśniewski z Francji, Aleksander Tebenkov i Victoria Baltzer z Białorusi.
Grupa Zappala Dance pokaże spektakl "Odisseo", do którego choreografię przygotował Robert Zappala. Przedstawienie skupia się na motywach migracji i stosunków między migrantami a mieszkańcami krajów Zachodu. W nawiązaniu do postaci Odyseusza, spektakl porusza problem współczesnych podróży-odeysei, które rozgrywają się m.in. na Morzu Śródziemnym.
Choreograf Karen Foss we współpracy z tancerzami przygotowała przedstawienie pt. "to". Spektakl od kulturowych i matematycznych skojarzeń liczby 2 przechodzi w refleksję na temat nowoczesności i samotności.
"Cichy taniec i Mówiący taniec" to tytuł prezentacji autorstwa choreografa Jonathana Burrowsa i kompozytora Matteo Fargion z Wielkiej Brytanii. Spektakl - pokazywany już w 28 krajach świata - jest pełnym humoru rozważaniem nad naturą komunikacji i sposobów porozumiewania się.
Holendersko-belgijska grupa tancerzy pokaże na festiwalu trzy spektakle w choreografii Ann van den Broek - "We Solo Men", "Ohm" "Q61". Dance Theatre Gallery z Białorusi zatańczy spektakl "Cisza" do muzyki Fryderyka Chopina. Na festiwalu zaprezentują się także artyści z Polski. Można będzie zobaczyć m.in. "Święto wiosny" w reżyserii Janusza Orlika, "Caffe latte" w wykonaniu grupy SzaZa&Dada von Bzdueloew, spektakl "Gracerunners" Lubelskiego Teatru Tańca.
Specjalne premierowe przedstawienie pt. "Cokolwiek stanie się" z okazji jubileuszowej edycji festiwalu pokaże Grupa Tańca Współczesnego Politechniki Lubelskiej. Choreografię do spektaklu przygotowała Hanna Strzemiecka - inicjatorka i pomysłodawczyni Międzynarodowych Spotkań Tańca w Lublinie.
Festiwalowi towarzyszyć będą Ogólnopolskie Warsztaty Tańca Współczesnego. Zajęcia prowadzić będą choreografowie i artyści uczestniczący w prezentacjach festiwalowych m.in. Joe Alter, Witold Jurewicz, Andreas Kuck (Niemcy), Sylvie Pabiot (Francja). Warsztaty będą prowadzone w trzech grupach na różnych poziomach zaawansowania.
Ponadto zaplanowano kilka wystaw prac artystów, inspirowanych tańcem i spektaklami z poprzednich edycji festiwalu. Będą to m.in. wystawa fotografii Mariusza Bieleckiego pt. "śladem tańca i światła", ekspozycja prac plastycznych Katarzyny Piątkowskiej "Non gravitatis - nie grawitacja", wystawa obrazów Leszka Strzemieckiego "Zdarzenia nie-optymistyczne".
Festiwal potrwa do niedzieli 13 listopada.
Cztery dni po katastrofie spod gruzów wciąż wydobywane są żywe osoby.
Wczorajsza noc była pierwszą od dłuższego czasu, gdy nie było masowych nalotów.
Wiec rozpocznie się w Paryżu niedaleko siedziby niższej izby parlamentu - Zgromadzenia Narodowego.
Łączna liczba zabitych we wznowionej 18 marca izraelskiej ofensywie wynosi 1042.
Ich autor jest oskarżony o seksualne i psychiczne wykorzystywanie kobiet.
Brakuje lekarstw i miejsc, w których mogliby schronić się ludzie...