Pierwszegi stycznia Kościół obchodzi 40. Światowy Dzień Pokoju. W rozważaniu na Anioł Pański Benedykt XVI przypomniał, że ustanowiony on został, podobnie jak uroczystość Świętej Bożej Rodzicielki Maryi, przez Pawła VI.
Wspólną modlitwą oraz dobrą zabawą sylwestrową przywitała Nowy Rok młodzież w Zagrzebiu. 1 stycznia kończy się tam 29. Europejskie Spotkanie Taizé.
W całej Rumunii o północy rozdzwoniły się dzwony wszystkich kościołów katolickich i prawosławnych. Wieściły radość z włączenia kraju do Unii Europejskiej. „To dla nas nadejście wielkiej wolności" - powiedział rumuński prezydent Traian Basescu w noworocznym przemówieniu.
„Początek 2007 r. jest w dziejach Bułgarii gwiezdną chwilą, w której przekracza ona historyczną granicę" - tymi słowami prezydent Georgi Pyrwanow określił moment przystąpienia swego kraju do Unii Europejskiej.
Niedawny zamach baskijskiej organizacji ETA przytłumił nieco świętowanie Nowego Roku w Hiszpanii. Radości z kolejnych uderzeń zegara na Placu Sol w Madrycie towarzyszyły też obawy związane z rozszerzeniem Unii o dwa nowe państwa.
W obliczu zagrożeń pokoju, niesprawiedliwości, przemocy, terroryzmu i wciąż trwających konfliktów zbrojnych bardziej niż kiedykolwiek dotąd należy działać wspólnie na rzecz pokoju. Ten zaś jest zarazem darem, o który trzeba prosić na modlitwie i zadaniem do odważnego i nieustannego wypełniania.
Przyszłość Ziemi Świętej oraz całego Bliskiego Wschodu abp Michel Sabbah zawierzył Matce Bożej. W Nowy Rok, w kościele Najświętszego Imienia Jezus w Jerozolimie przewodniczył on Eucharystii o pokój.
Niemieccy ewangelicy niezmiennie opowiadają się za wprowadzeniem do Konstytucji Europejskiej „wyraźnego odniesienia do odpowiedzialności przed Bogiem i do znaczenia tradycji judeochrześcijańskiej". Czytamy o tym w oświadczeniu Rady Kościoła Ewangelickiego w Niemczech, wydanym w związku z objęciem 1 stycznia przez ten kraj prezydencji Unii Europejskiej.