W dobie narastającej laicyzacji i relatywizmu katolicy i prawosławni Europy wezwani są do dawania wspólnego świadectwa o wartościach etycznych i o swojej wierze w Chrystusa. Czytamy o tym w deklaracji, którą Benedykt XVI podpisał 16 czerwca w Watykanie razem z abp. Chryzostomem II.
Do poparcia rezolucji domagającej się od władz wykonawczych Stanów Zjednoczonych podjęcia zdecydowanych inicjatyw na rzecz uznania dwóch państw: Palestyńskiego i Izraelskiego wezwał członków senatu USA bp Thomas Wenski.
Coraz bardziej dramatyczna staje się sytuacja w Strefie Gazy. Ze względu na eskalację przemocy prace na tym terenie czasowo przerwała Caritas Jerozolimy.
Islamscy fundamentaliści dążą do zamknięcia w indonezyjskiej prowincji Wschodnia Jawa chrześcijańskich miejsc kultu.
Żydowskiej kulturze i duchowości poświęcony był szósty dzień Ekumenicznego i Międzyreligijnego Festiwalu "Jeden Bóg - wiele kultur" w Sanoku. Symcha Keller, kantor i rabin z Łodzi, główny gość dnia, nazwał historycznym wydarzeniem pierwszy w Sanoku po II wojnie światowej występ i śpiew chasydzki.
W obliczu globalizacji coraz pilniejszym zadaniem Kościoła jest popieranie autentycznego rozwoju kultury, zwracając uwagę na ludzką i duchową jakość przekazywanych przez nią treści.
Na rolę solidarności w kształtowaniu polityki pracowniczej wskazał przedstawiciel Stolicy Apostolskiej podczas zakonczonej w Genewie sesji Międzynarodowej Organizacji Pracy (1-15 czerwca).
Czym różni się dziś sytuacja Kościoła na Słowacji od tego, co przeżywał on w okresie komunizmu? Radio Watykańskie zapytało o to bp. Františka Tondrę, przewodniczącego Episkopatu Słowacji.
Po przejęciu kontroli przez Hamas w Strefie Gazy sytuacja w Ziemi Świętej jest bardzo napięta.
W uroczystość Najśw. Serca Pana Jezusa Kościół obchodził dzień modlitw o świętość kapłanów. W wielu diecezjach świata odbyły się czuwania modlitewne i adoracje, uroczyste liturgie oraz konferencje.