W północnej Nigerii doszło do zamieszek wywołanych przez islamskich fanatyków. W ich trakcie spalono osiem kościołów i ciężko raniono wielu chrześcijan.
Na znaczenie naturalnego prawa moralnego dla ocalenia cywilizacji oraz ładu demokratycznego wskazał Ojciec Święty przyjmując członków Międzynarodowej Komisji Teologicznej. Zagadnienie to jest jednym z trzech kwestii, jakie podjęła ona podczas obecnej, pięcioletniej kadencji swych obrad.
„Globalizacja a religia. Wyzwania dla polityki i Kościoła". Pod takim tytułem odbywała się w dniach 4-5 października w Rzymie, w siedzibie Papieskiego Uniwersytetu Gregoriańskiego, kolokwium z udziałem naukowców i polityków z Włoch, Niemiec, Wielkiej Brytanii i Francji, a także przedstawicieli Watykanu.
Do obrony praw człowieka w ramach stowarzyszeń respektujących świętość życia ludzkiego wezwali wiernych biskupi Australii. „Apelujemy do wiernych oraz wszystkich, którzy opowiadają się za poszanowaniem godności człowieka od poczęcia aż do naturalnej śmierci, aby szukali innych dróg obrony praw człowieka" - stwierdził przewodniczący australijskiego episkopatu.
W Michigan trwa akcja edukacyjna tamtejszych katolików na temat stanowiska Kościoła w sprawie badań nad komórkami macierzystymi. Stanowi ona odpowiedź na dezinformowanie społeczeństwa w całym kraju, jakoby Kościół katolicki był przeciwny jakimkolwiek badaniom nad komórkami macierzystymi.
Kiedy rząd zabija, umiera także demokracja. To słowa z oświadczenia wydanego przez Krajowy Sekretariat Konferencji Episkopatu Argentyny ds. Rodziny. Dokument opublikowano w związku z zezwalaniem pod różnymi pretekstami przez władze centralne i regionalne na dokonywanie aborcji.
Temat nagrodzonego Złotą Palmą w Cannes, rumuńskiego filmu Cristiana Mungiu, najpewniej wzbudzi w Polsce kontrowersje. Mamy bowiem z komunistyczną Rumunią wiele wspólnego. U nas, podobnie jak tam przed 20 laty, aborcja karana jest więzieniem - napisało Życie Warszawy.
Kilka stanów zawiesiło egzekucje dokonywane za pomocą zastrzyku. Według obrońców praw człowieka metoda, która miała być bezbolesna, jest wyjątkowo okrutna - podała Rzeczpospolita.
Ruszyła akcja wysyłania protestów do Trybunału Praw Człowieka przeciw werdyktowi w sprawie Alicji Tysiąc. Jej organizatorzy liczą, że w ten sposób zapobiegną podobnym sprawom - poinformowała Rzeczpospolita.
W Lusace odbył się pogrzeb jednego z największych polskich misjonarzy XX wieku. Ksiądz kard. Adam Kozłowiecki - bo o nim mowa - zmarł 28 września br. w szpitalu w Lusace - przypomniał Nasz Dziennik.