Tania linia lotnicza „easyJet“ zaproponowała Benedyktowi XVI darmowy przelot w ramach planowanej na wrzesień jego pielgrzymki do Wielkiej Brytanii. „Propozycja ta ma na celu obniżenie kosztów obsługi papieskiej wizyty“ – czytamy na stronie internetowej przewoźnika.
Za sprzeczną z wcześniejszymi oświadczeniami przedstawicieli Unii Europejskiej uznało w czwartek MSZ Rosji inicjatywę szefów dyplomacji Polski i Szwecji, Radosława Sikorskiego i Carla Bildta, w sprawie redukcji taktycznej broni atomowej w Europie.
Skrajnie różne reakcje wywołało zaproszenie premiera Donalda Tuska na „wspólne obchody” 70. rocznicy wymordowania polskich oficerów w Katyniu skierowane przez Władimira Putina.
Trwają ataki wymierzone w chrześcijańskie miejsca kultu w indyjskim stanie Karnataka. W nocy został sprofanowany katolicki kościół św. Mateusza w miasteczku Malavalli.
Władze indyjskiego stanu Orisa wszelkimi środkami starają się udowodnić delegacji Unii Europejskiej, że respektują prawa mniejszości. Stąd prowadzona właśnie przez policję „akcja porządki”.
Sudański rząd oskarżył Międzynarodowy Trybunał Karny w Hadze, że swymi decyzjami chce wpłynąć na przebieg zaplanowanych na kwiecień wyborów i utrudnić negocjacje z rebeliantami w Darfurze.
W Brazylii nie milknie dyskusja wokół kontrowersyjnego Krajowego Programu Praw Człowieka (PNDH-3), podpisanego przez prezydenta Luiza Inácio Lulę da Silvę. Minister Paulo de Tarso Vannuchi z sekretariatu praw człowieka w rządzie federalnym złożył 2 lutego oficjalną wizytę w siedzibie Krajowej Konferencji Biskupów Brazylii (CNBB). Minister spotkał się z bp. Dimasem Lara Barbosą, sekretarzem generalnym episkopatu.
Na nadzwyczajnej sesji iracki parlament ma rozpatrzyć kwestie sporne związane z marcowymi wyborami, w tym zakwestionowaną w czwartek przez rząd decyzję sądu, który zezwolił na udział w wyborach politykom podejrzanym o związki ze zdelegalizowaną partią Baas.
W W. Brytanii obowiązują od czwartku nowe, korzystniejsze dla dostawców i farmerów zasady regulujące ich relacje z supermarketami. Wprowadziła je dbająca o przestrzeganie zasad wolnorynkowej konkurencji Komisja CC (Competition Commission).
Czołowi europosłowie, Niemiec Elmar Brok i Brytyjczyk Charles Tannock, skrytykowali w czwartek zmiany w ordynacji wyborczej na Ukrainie wprowadzone tuż przed niedzielną drugą turą wyborów prezydenckich i zaapelowali do UE o oficjalny protest w tej sprawie.