Duńskie władze nieznacznie podwyższyły w sobotę stan gotowości antyterrorystycznej po piątkowej eksplozji w hotelu w Kopenhadze. "Pewne okoliczności wskazują, że był to nieudany atak terrorystyczny" - poinformował szef wywiadu Jakob Scharf.
Już drugi dzień tysiące Afgańczyków demonstrowały w sobotę na wschodzie i północnym wschodzie kraju przeciw planom spalenia Koranu przez pastora z Florydy, choć duchowny wycofał się z tego pomysłu. Doszło do starć protestujących z siłami bezpieczeństwa.
Stany Zjednoczony utraciły szansę na zaprowadzenie pokoju w Afganistanie i nie mają innego wyjścia, jak tylko wycofać się stamtąd bezwarunkowo - oświadczyli w sobotę afgańscy talibowie w komunikacie opublikowanym z okazji 9. rocznicy zamachów na USA 11 września.
Już przeszło dwa miesiące żyją w Czechach na wolności dwa makaki japońskie, które uciekły z ogrodu zoologicznego w Ołomuńcu. Według rzeczniczki zoo Hany Labskiej małpy zbiegły pod koniec czerwca i od tamtej pory nie dają się złapać.
Turcja nigdy nie zaakceptuje innej alternatywy niż negocjacje członkowskie z Unią Europejską - podkreślił w sobotę szef tureckiej dyplomacji Ahmet Davutoglu w Brukseli na spotkaniu z ministrami spraw zagranicznych z UE.
Prezydent Afganistanu Hamid Karzaj w dziewiątą rocznicę zamachów terrorystycznych w Nowym Jorku wydał oświadczenie, w którym wezwał NATO do unikania ofiar wśród cywilów. Stwierdził, że bunt talibów nie ma swoich źródeł w Afganistanie.
O natychmiastową zmianę prawa o działalności terrorystycznej zaapelował episkopat Chile. Ma to związek ze strajkiem Indian z plemienia Mapuczów, którzy od ponad 60 dni prowadzą strajk głodowy. Domagają się zmiany chilijskiego prawa, według którego protesty Indian prowadzone są przez trybunały wojskowe, a nie cywilne.
Pastor Terry Jones zapewnił w sobotę w wywiadzie dla amerykańskiej telewizji NBC, że "ani dzisiaj, ani nigdy" jego Kościół nie spali Koranu. Wcześniej zapowiadał, że zrobi to w sobotnią rocznicę zamachów z 11 września 2001 roku.
Uroczyste obchody dziewiątej rocznicy zamachów terrorystycznych 11 września 2001 roku na USA rozpoczęły się w sobotę rano (czasu miejscowego) w Nowym Jorku. Rocznica ataków zostanie również upamiętniona w siedzibie Pentagonu w Waszyngtonie oraz w Pensylwanii.
Każdy w Niemczech wie, że Hitler wywołał II wojnę światową, jednak jedno barbarzyństwo nie może służyć za usprawiedliwienie dla innego barbarzyństwa - powiedziała w sobotę w Berlinie szefowa Związku Wypędzonych Erika Steinbach.