- Czy wierzyłem wtedy, że przeżyję? W głowie cały czas była nadzieja, ale tylu obok mnie ginęło. Dzisiaj młodzi nie są w stanie tego sobie wyobrazić, jeśli nawet słuchają, to jak bajki - mówi uczestnik walk o Wał Pomorski.
Epidemia koronawirusa 2019-nCoV mogłaby objąć 2/3 światowej populacji, o ile nie zostałyby podjęte środki zapobiegawcze - ocenił epidemiolog, prof. Gabriel Leung z uniwersytetu w Hongkongu w rozmowie z brytyjskim The Guardian.
W posynodalnej adhortacji apostolskiej „Querida Amazonía” (Umiłowana Amazonia) Franciszek zachęca cały Kościół, a zwłaszcza w Amazonii, aby to, co wypracowano i co wzrastało podczas Synodu dla Amazonii, nadal dojrzewało. Tak kard. Christoph Schönborn skomentował przedstawiony 12 lutego w Watykanie dokument w wywiadzie dla austriackiej agencji katolickiej „Kathpress”. "Papież ze swoją adhortacją podąża nową, zaskakującą ścieżką. Umieszcza podsumowujący Synod dla Amazonii dokument w centrum i przypisuje mu dużą wagę" – zaznaczył metropolita wiedeński.
Tłumy lublinian wzięły udział w Mszy św. pogrzebowej odprawionej przez abp. Stanisława Budzika w lubelskiej archikatedrze.
„Strach i represje w Wenezueli są ogromne”, powiedział w Madrycie kard. Baltazar Porras, administrator apostolski archidiecezji Caracas. Wziął on udział w kampanii „Wenezuelo, jestem z tobą”, którą zorganizowało Papieskie Stowarzyszenie Pomoc Kościołowi w Potrzebie. Akcja spotkała się z dużą przychylności i hojnością społeczeństwa hiszpańskiego.
Tysiące Palestyńczyków wyszło na ulice Zachodniego Brzegu i Strefy Gazy, aby protestować przeciw pokojowemu planowi, który został zaproponowany przez prezydenta Stanów Zjednoczonych.
Dokument końcowy synodu ma pewną wartość moralną jako owoc procesu synodalnego, ale nie należy do magisterium Papieża – wyjaśniono na konferencji prasowej prezentującej adhortację apostolską.
Bez sensacji, ale z wielką troską o Kościół i człowieka w Amazonii. Tak o. dr hab. Tomasz Szyszka, prezes Stowarzyszenia Misjologów Polskich określił w komentarzu dla KAI nową adhortację Franciszka "Querida Amazonia". Zdaniem profesora UKSW z Katedry Misjologi nie sprawdziły się opinie niektórych, że podczas Nadzwyczajnego Synodu dla Amazonii w październiku 2019, w Kościele dokonują się jakoby rewolucyjne zmiany, zaś papież Franciszek rzekomo dokonuje zamachu na Tradycję Kościoła (poprzez przyzwolenie na diakonat dla kobiet i święcenia żonatych mężczyzn albo wprowadzenie tzw. rytu amazońskiego).
Facebook zawiesił sieć kont wykorzystywanych przez rosyjski wywiad wojskowy do rozsiewania w internecie fałszywej narracji wymierzonej w Ukrainę i sąsiednie kraje - poinformował w środę dyrektor ds. cyberbezpieczeństwa w Facebooku Nathaniel Gleicher.
O kolejnych krokach na rzecz pomocy osobom wykorzystanym seksualnie przez duchownych mówiono podczas warszawskiej konferencji prasowej z udziałem Prymasa Polski. Spotkanie zatytułowane „Pomoc zranionym w Kościele” rozpoczęto odtworzeniem poruszającego nagrania jednej z anonimowych ofiar. „Także pośród katolików i księży osoby wykorzystane seksualnie przez duchownych są wciąż traktowane jako trędowate, jako coś niewygodnego” – stwierdził pan Tadeusz.