Po wczorajszym pożarze katedry w Nantes policja francuska zatrzymała 39-letniego mężczyznę, pracującego jako wolontariusz w diecezji. Jak poinformowały media francuskie, do jego obowiązków należało m.in. zamykanie katedry. Miejscowy adwokat Pierre Sennet stwierdził, że na wyciąganie jakichkolwiek wniosków jest jeszcze za wcześnie. Śledczy starają się teraz wyjaśnić, czy istnieją „sprzeczności” w przebiegu tego dnia pracy mężczyzny.
Będzie rekonstrukcja rządu, ale zmiany personalne nie obejmą premiera - zapowiedział prezes PiS Jarosław Kaczyński. Według niego nastąpi to zaraz po wakacjach.
Misjonarze informują, że pomimo zagrożenia epidemią, pomimo braków podstawowych środków do życia, ludzie pragną Eucharystii i czekają z niecierpliwością na dar Komunii Świętej – napisał bp Jerzy Mazur, przewodniczący Komisji Episkopatu Polski ds. Misji w komunikacie na przypadający od 19 do 26 lipca XXI Ogólnopolski Tydzień św. Krzysztofa. Będzie to okazja do modlitwy za kierowców i podróżujących oraz pomocy w zakupie środków transportu na potrzeby misji.
Nawet niewątpliwe osiągnięcia ostatniego okresu na polu gospodarczym, politycznym i społecznym nie przesłaniają istnienia tego muru duchowego. Jego cień kładzie się na całej Europie – powiedział abp Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski do uczestników IV Międzynarodowego Kongresu Ruchu „Europa Christi – Mundus Christi”, który odbywa się w dniach 17-19 lipca w Pokamedulskim Klasztorze w Wigrach, pod hasłem: „Wartości chrześcijańskie podstawą ładu międzynarodowego. Wartości cywilizacyjne dla Trójmorza – o powrót do normalności”.
115 nowych przypadków zakażenia koronawirusem odnotowano w ciągu ostatniej doby w Małopolsce, z czego 89 wśród podopiecznych i pracowników Domu Opieki w Grobli, gdzie przebywają osoby niepełnosprawne i przewlekle chore. Placówka ta jest objęta kwarantanną.
Papież Franciszek kolejny raz zaapelował o globalne i natychmiastowe zawieszenie broni po to, by w czasie niekończącej się pandemii móc nieść konieczną pomoc również w krajach objętych różnymi konfliktami. Ojciec Święty mówił o tym po modlitwie Anioł Pański, na której mimo urlopu spotkał się z pielgrzymami przybyłymi do Watykanu. Wyraził też zaniepokojenie wzrostem napięcia w regionie Kaukazu.
W Paryżu powstał Instytut Studiów nad Chrześcijanami Bliskiego Wschodu. W najbliższym roku akademickim proponuje cztery wykłady: geopolityka wschodnich chrześcijan, myśl chrześcijańska w Libanie, patrologia orientalna oraz islam i chrześcijaństwo. Za rok wykładów ma być dwa razy więcej.
W wieku 79 lat zmarł w Krakowie prof. Franciszek Ziejka, historyk literatury, prof. nauk humanistycznych, były rektor Uniwersytetu Jagiellońskiego. Informacje o śmierci profesora przekazał w niedzielę UJ.
„Naszym pragnieniem jest, aby to miejsce, poprzez sztukę ceramiczną, malarską, rzeźbiarską i wszelkie inne jej wyrazy, ukazywało wiarę, własną pobożność czy osobiste doświadczenie krzyża” - powiedział biskup Caltagirone na Sycylii o powstającym tam muzeum Krzyża Świętego. Zostanie ono otwarte 14 września, w święto Podwyższenia Krzyża Świętego w sanktuarium Santissimo Crocifisso del Soccorsco.
Nie milknie głos chrześcijańskiego świata w obliczu decyzji prezydenta Turcji o przekształceniu bazyliki Hagia Sophia w meczet. Tą sprawą zajmował się między innymi obradujący do wczoraj Święty Synod Rosyjskiej Cerkwi Prawosławnej. W wydanym oświadczeniu apeluje on do wspólnoty międzynarodowej “o udzielenie wszelkiej możliwej pomocy, by zachowany został specjalny statut kościoła Hagia Sophia”.