W Paryżu powstał Instytut Studiów nad Chrześcijanami Bliskiego Wschodu. W najbliższym roku akademickim proponuje cztery wykłady: geopolityka wschodnich chrześcijan, myśl chrześcijańska w Libanie, patrologia orientalna oraz islam i chrześcijaństwo. Za rok wykładów ma być dwa razy więcej.
nstytut został założony przez L’Oevre d’Orient, jedną z najstarszych katolickich instytucji, która wspiera chrześcijan na Bliskim Wschodzie. Ta nowa inicjatywa to również swoista forma wsparcia dla chrześcijaństwa w tym regionie. Dzięki niej studenci i uczeni na Zachodzie lepiej będą mogli się zapoznać z dziedzictwem i dzisiejszą sytuacją bliskowschodnich chrześcijan.
„Chrześcijaństwo w tym regionie to nie tylko ikony czy kadzidło” – zauważa w rozmowie z dziennikiem La Croix założyciel Instytutu prof. Antoine Fleyfel. Podkreśla on, że instytucja ta będzie miała charakter multidyscyplinarny, obejmujący nauki społeczne, socjologię, historię, literaturę i teologię. Choć zajęcia będą się odbywać w Paryżu, dzięki doświadczeniu wyniesionemu z pandemii, będzie w nich można uczestniczyć również za pośrednictwem internetu.
Armia izraelska nie skomentowała sobotniego ataku na Bejrut i nie podała, co miało być jego celem.
W niektórych miejscach wciąż słychać odgłosy walk - poinformowała agencja AFP.
Wedle oczekiwań weźmie w nich udział 25 tys. młodych Polaków.
Kraje rozwijające się skrytykowały wynik szczytu, szefowa KE przyjęła go z zadowoleniem
Sejmik woj. śląskiego ustanowił 2025 r. Rokiem Tragedii Górnośląskiej.