Hodowla zwierząt szkodzi klimatowi – to nowy argument zwolenników wegetarianizmu. Czy jedzenie mięsa zostanie zakazane?
Najbardziej znaną książką Friedricha Hayeka, austriackiego myśliciela i laureata Nagrody Nobla w dziedzinie ekonomii, była „Droga do zniewolenia”, jedna z najprzenikliwszych krytyk etatyzmu i komunizmu.
Skąd biorą się fundusze unijne? Jakie są zasady ich wydatkowania? Kto decyduje o budżecie UE i dlaczego jedni dostają z niego mniej, a inni więcej? Jako Europejczycy powinniśmy znać odpowiedzi na te pytania.
Przy konflikcie wokół Górskiego Karabachu nawet wojna w Syrii wydaje się łatwa do wyjaśnienia. Choć padają strzały i giną ludzie, odmrażany co chwilę spór między Armenią a Azerbejdżanem sprawia wrażenie dobrze zaprogramowanej gry wojennej.
David Ricardo najpierw pracował w rodzinnej firmie, potem zdobył fortunę jako makler i stał się jednym z najbogatszych ludzi w Wielkiej Brytanii. I dopiero wtedy zajął się ekonomią od strony teoretycznej, naukowej.
Piotrkowskie getto odegrało rolę poligonu doświadczalnego w nazistowskiej polityce eksterminacyjnej ludności żydowskiej. Było pierwszym tego typu miejscem planowej zagłady nie tylko w okupowanej przez Niemców Polsce, ale w całej ogarniętej wojną Europie.
Miejsce bohaterstwa i kaźni setek Polaków. Do niedawna jeszcze ośrodek wypoczynkowy. O Palace walczą współcześni, cisi bohaterowie…
„Mury” stały się hymnem protestów przeciwko reżimowi Alaksandra Łukaszenki. Śpiewając ten utwór w trudnym dla swojego kraju czasie, Białorusini wzięli przykład z Polaków i Katalończyków.
Praw fizyki oszukać się nie da – ostrzega podinspektor Włodzimierz Mogiła. – W każdym zdarzeniu drogowym najbardziej poszkodowany jest pieszy, który doznaje poważnych, niejednokrotnie kończących się tragicznie obrażeń.