Szukany tag:
uporządkuj wyniki:
Od najnowszego do najstarszego | Od najstarszego do najnowszego »
Wyszukujesz w serwisie info.wiara.pl
wyszukaj we wszystkich serwisach wiara.pl » | wybierz inny serwis »
Dwa dni po ogłoszeniu daty beatyfikacji Jana Pawła II (1 maja) nie ma już wolnych miejsc noclegowych w największych polskich domach dla pielgrzymów w Rzymie. Niektóre z nich stały się punktami informacyjnymi dla Polaków, którzy chcą przyjechać na uroczystości.
Od wspólnego spotkania w cerkwi św. Mikołaja w Bydgoszczy zainaugurowano w sobotę wieczorem (15 stycznia) kolejny Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan.
Błogosławiony ksiądz Emilian Kowcz, który za pomoc Żydom zginął w obozie na Majdanku i rodzina Ulmów, która za przygarnięcie pod swój dach dwóch rodzin żydowskich, została zamordowana – to bohaterowie pierwszego spotkania głównych obchodów 14. Ogólnopolskiego Dnia Judaizmu w Kościele Katolickim. W tym roku odbywają się one w Przemyślu.
– Poprzez takie spotkania jak to podejmujemy kolejny krok na drodze pojednania i zbliżenia, którą w Kościele katolickim rozpoczął Sobór Watykański II, „a zdecydowanie i twórczo rozwinął papież Jan Paweł II” – mówił kardynał Stanisław Dziwisz w krakowskiej Synagodze Tempel z okazji XIV Dnia Judaizmu w Kościele katolickim.
– Żydzi i chrześcijanie powinni dawać wspólne świadectwo współczesnemu światu, szukać iskry Bożej prawdy, aby nie zadusił jej popiół duchowej obojętności – mówił ksiądz profesor Tomáš Halík w sobotę w Warszawie. W synagodze Nożyków wybitny czeski duszpasterz, pisarz i wykładowca został nagrodzony tytułem Człowieka Pojednania przyznawanym przez Polską Radę Chrześcijan i Żydów.
W związku z przypadającym w styczniu „Dniem dzieci ulicy”, wiedeński biskup pomocniczy Franz Scharl oraz członkowie salezjańskiego dzieła pomocy „Młodzież Jeden Świat” podjęli niecodzienną akcję: 20 stycznia przed głównym wejściem do Uniwersytetu Wiedeńskiego, będą czyścili buty przechodniom, a zebrane pieniądze przekażą na pomoc dzieciom ulicy
Kongregacja Nauki Wiary utworzyła na tym terytorium Anglii i Walii ordynariat personalny dla grup anglikańskiego duchowieństwa i wiernych, którzy przeszli do Kościoła katolickiego. Patronem ordynariatu Matki Bożej z Walsingham został błogosławiony John Henry Newman – który sam przeszedł z anglikanizmu na katolicyzm.
Dnia 16 stycznia 1991 roku sługa Boży papież Jan Paweł II odnowił działalność archidiecezji lwowskiej we Lwowie i z tym dniem odbył się powrót metropolity do Lwowa po wielu latach wypędzenia – przypomniał arcybiskup Mieczysław Mokrzycki. Metropolita lwowski wystosował do wiernych list pasterski z okazji 20. rocznicy odnowienia struktur Kościoła rzymskokatolickiego na Ukrainie.
Beatyfikacja Jana Pawła II, której dokona 1 maja Benedykt XVI, jest „wydarzeniem historycznym, które nie ma precedensu” – pisze naczelny redaktor „L'Osservatore Romano”, Giovanni Maria Vian.
Tegoroczne spotkanie młodzieży na Lednicy – które odbędzie się miesiąc po wyniesieniu na ołtarze Jana Pawła II – będzie podziękowaniem za świętość Papieża-Polaka. Pisze o tym twórca Lednicy, dominikanin ojciec Jan Góra i młodzież skupiona wokół Ruchu Lednickiego.