W piątek Dzień Życia Konsekrowanego, czyli święto osób poświęconych Bogu. Najlepszym prezentem dla nich będzie modlitwa.
W Polsce żyje i pracuje 18 tys. sióstr zakonnych, prawie 12 tys. zakonników, 1330 mniszek oraz ponad 1000 konsekrowanych świeckich dziewic, wdów i wdowców - poinformowano w środę w sekretariacie Episkopatu Polski, przed obchodzonym 2 lutego Światowym Dniem Życia Konsekrowanego.
1 lutego przypada 100. rocznica urodzin abp. Ignacego Tokarczuka, nazywanego często „biskupem niezłomnym”, a przez władze PRL uznawanego za jednego z głównych wrogów systemu komunistycznego. Rok 2018 uchwałą Sejmu RP jest obchodzony jako Rok abp. Ignacego Tokarczuka.
Wśród francuskich delegatów na przedsynodalne spotkanie młodych w Rzymie nie znalazł się ani jeden przedstawiciel skautów.
Do Indii wyruszyła kilkunastoosobowa ekipa studentów z poznańskiego Uniwersytetu Ekonomicznego.
Diecezja Pasawy w Niemczech będzie dopuszczać młodzież do bierzmowania dopiero po ukończeniu 16. roku życia.
Episkopat Białorusi rozpoczął wizytę ad limina.
Papież Franciszek wezwał wiernych na całym świecie, aby modlili się o położenie kresu korupcji. Przedstawiając intencje modlitewne na luty, papież powiedział w specjalnym nagraniu wideo, że korupcja podsyca "kulturę śmierci".
Myśl o śmierci ratuje nas przed złudzeniem jakobyśmy byli panami czasu. „Śmierć jest faktem, śmierć jest dziedzictwem i śmierć jest pamięcią” - podkreślił papież w Domu Świętej Marty. W swej homilii Ojciec Święty nawiązał do pierwszego czytania dzisiejszej liturgii (1 Krl 2,1-4.10-12), opisującego śmierć króla Dawida.
Jaka jest symbolika tego dnia w Kościele katolickim? Co właściwie świętujemy?