Kościół katolicki czynnie angażuje się w przywracanie pokoju w Demokratycznej Republice Konga. Czyni to m.in. przez edukację, projekty społeczne i charytatywne.
W związku z rozpoczętą serią wyborów na szczeblu centralnym i lokalnym od września b.r. do lipca przyszłego roku – w tym prezydenckich pod 28 listopada – miejscowa Caritas we współpracy z kościelnymi organizacjami charytatywnymi Europy zorganizowała specjalne seminarium formacyjne. Wzięli w nim udział na początku miesiąca, od 1 do 5 listopada, przedstawiciele kongijskich Caritas diecezjalnych i innych tamtejszych instytucji kościelnych. Celem było przygotowanie działań w razie ewentualnych incydentów. Miały one niestety miejsce w 2006 r., gdy odbyły się pierwsze od kilkudziesięciu lat demokratyczne wybory po dziesiątkach lat wojny domowej w tym afrykańskim kraju. Doszło wówczas do rozruchów, w których wiele osób zostało zabitych i zranionych.
Caritas obawia się, że po najbliższych wyborach obecne jeszcze w kraju grupy zbrojne mogą podjąć znowu działania, rozpalając na nowo konflikty etniczne. Organizacje humanitarne czynne w Demokratycznej Republice Konga podpisały 31 października porozumienie w sprawie współpracy na polu przedwyborczej edukacji obywatelskiej. Jej program przygotowała komisja tamtejszego episkopatu ds. pokoju i sprawiedliwości. W trosce o właściwy przebieg wyborów ma też ona m.in. zapewnić w lokalach wyborczych obecność 30 tys. bezstronnych obserwatorów.
Łączna liczba poległych po stronie rosyjskiej wynosi od 159,5 do 223,5 tys. żołnierzy?
Potrzebne są zmiany w prawie, aby wyeliminować problem rozjeżdżania pól.
Priorytetem akcji deportacyjnej są osoby skazane za przestępstwa.