14 listopada w Instytucie Polskim w Rzymie zaprezentowany zostanie nieznany obraz polskiego malarza okresu baroku Daniela Schultza (1615-1683) - zapowiedziała polska placówka kulturalna w Wiecznym Mieście.
W komunikacie przekazanym PAP Instytut poinformował, że obraz, datowany na rok 1654, przedstawia Giovanniego Battistę Jacobellego - Kanonika Warmińskiego, kapelana królowej Eleonory. Wyraźny podpis artysty uwidoczniły niedawne prace konserwatorskie zlecone przez potomka Jacobellego, mieszkającego we Włoszech. Po tym odkryciu właściciel obrazu zwrócił się do Instytutu Polskiego z prośbą o pomoc w ustaleniu historii zarówno dzieła, jak i swojego przodka.
Zadania tego podjął się profesor Wojciech Tygielski z Uniwersytetu Warszawskiego.
Prezentacja barokowego obrazu odbędzie się przy okazji wykładu prof. Jerzego Miziołka z Uniwersytetu Warszawskiego, poświęconego twórczości Henryka Siemiradzkiego, w obecności włoskich historyków sztuki, m.in. prof. Franceski Cappelletti, słynącej z badań nad Caravaggiem.
To nie pierwsze znalezisko malarskie zgłoszone Instytutowi Polskiemu w Rzymie. W 2007 roku dużą prywatną, nieznaną kolekcję Kazimierza Zieleniewskiego, malarza związanego z Ecole de Paris, zmarłego w 1931 roku we Włoszech, zgłosili spadkobiercy artysty. Wybór tej kolekcji Instytut Polski wystawiał trzykrotnie. (PAP)
Seria takich rakiet ma mieć moc uderzeniow zblliżoną do pocisków jądrowych.
Przewodniczący partii Razem Adrian Zandberg o dodatkowej handlowej niedzieli w grudniu.
Załoga chińskiego statku Yi Peng 3 podejrzana jest o celowe przecięcie kabli telekomunikacyjnych.
40-dniowy post, zwany filipowym, jest dłuższy od adwentu u katolików.