Niemiecki biskup Gebhard Fürst zażądał wstrzymania dotacji przez Unię Europejską na badania z wykorzystaniem embrionalnych komórek macierzystych. W środę Komisja Europejska postanowiła o budżecie 80 miliardów euro na kolejne tego typu badania w latach 2014-2020.
Ordynariusz diecezji Rottenburg-Stuttgart, który jednocześnie przewodniczy podkomisji bioetycznej w niemieckim episkopacie, powołał się na orzeczenie Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości z 18 października 2011 r., którym zakazano patentowania komórek macierzystych z ludzkich embrionów.
Biskup Fürst wskazał na orzeczenie sędziów Trybunału: jeżeli dla pozyskania komórek macierzystych niszczone są embriony, to narusza to godność człowieka. W tym samym orzeczeniu określono też definicję ludzkiego embrionu, którym jest każda komórka jajowa od momentu jej zapłodnienia.
Według bp. Fürsta Komisja Europejska wspierająca finansowo badania embrionalne w krajach członkowskich nie stosuje się do orzeczenia Trybunału. „Badania medyczne – powiedział na spotkaniu z europosłami w Brukseli bp Fürst – powinny zawsze być poddane kontroli, czy służą życiu i zdrowiu człowieka. Dotychczasowe zapewnienia naukowców, jakoby badania nad embrionalnymi komórkami macierzystymi były wielką szansą dla osób bezdzietnych, okazały się bezpodstawne”. Przewodniczący podkomisji bioetycznej niemieckiego episkopatu nazwał tego typu terapię „historią porażki”, o której nie mówi się opinii publicznej. Tymczasem „większą nadzieję rokują badania nad tzw. dorosłymi komórkami macierzystymi” – powiedział biskup Stuttgartu.
Zamierzam nadal służyć Polsce na tym stanowisku - podkreślił.
To jedno z sześciu świąt nakazanych w Kościele w Polsce, które wypadają poza niedzielami.
Mówi bp Wojciech Osial, przewodniczący Komisji Wychowania Katolickiego.
Ciągle pozostaje ona wpływową postacią na krajowej scenie politycznej.
Otwarcie paryskiej katedry po wielkim pożarze odbędzie się 7 grudnia.