Główne przyczyny współczesnego kryzysu zostały spowodowane przede wszystkim przez negowanie wartości chrześcijańskich, relatywizację praw człowieka oraz lekceważenie celów demokracji – uważa abp Stanisław Gądecki.
Metropolita poznański w liście pasterskim na drugą niedzielę adwentu przestrzega, że zjawisko kryzysu nie ustąpi, dopóki człowiek nie uzna w Słowie Bożym fundamentu wszystkiego.
Wiceprzewodniczący episkopatu przypomina, że program duszpasterski Kościoła w Polsce nie jest urzeczywistniany w jakichś abstrakcyjnych warunkach, lecz w konkretnej sytuacji społeczno-ekonomicznej. „Jednym z najważniejszych dzisiejszych wyzwań duszpasterskich jest pojawienie się społeczeństwa coraz bardziej «sierocego», w którym następuje zanik więzi, spowodowany w dużej mierze kryzysem rodziny” – pisze abp Gądecki.
Zdaniem metropolity poznańskiego kolejne pokolenie – chociaż bytuje w lepszej sytuacji materialnej – wychowuje się często przy praktycznej nieobecności rodziców, szczególnie ojca, co rodzi katastrofalne konsekwencje. „Odbija się to także na religijności młodzieży, której trudno jest pojąć, czym jest ojcostwo Boże, skoro wielu młodych nigdy nie doświadczyło ojcostwa we własnym domu”.
Hasło roku duszpasterskiego „Kościół naszym domem” mówi – w opinii metropolity poznańskiego – „nie tylko o dobrym samopoczuciu w budynku kościelnym, ale również o Kościele jako miejscu naszego osobistego, rodzinnego, ojczystego, i wiecznego zakorzenienia”.
„Zakłada to nieraz długą i trudną pracę duchową nad poprawą jakości wzajemnych relacji w Kościele, która ostatecznie ma prowadzić do tego, by każdy ochrzczony czuł się w Kościele jak we własnym domu, szanował i kochał Kościół, był przygotowany na przyjęcie większej odpowiedzialności za jego ewangelijny kształt oraz był czynny w misji apostolskiej” – pisze abp Gądecki.
Zastanawiając się sytuacją społeczno-gospodarczą na świecie, wiceprzewodniczący episkopatu Polski zauważa, że „bezpośrednia przyczyna obecnego kryzysu ekonomicznego leży przede wszystkim po stronie ludzi pragnących za wszelką cenę utrzymać się u władzy, a także po stronie nieodpowiedzialnych rządów i instytucji niektórych krajów, lekceważących zasady ekonomiczne i prawa obywateli”.
Jako jedną z najgłębszych przyczyn obecnego kryzysu ekonomicznego metropolita poznański wymienia „ustawiczne negowanie wartości chrześcijańskich w euro-amerykańskim kręgu kulturowym, wyrosłym z chrześcijaństwa”, które „wywołało wstrząs cywilizacyjny polegający na utracie zmysłu moralnego w różnych dziedzinach życia społecznego i gospodarczego”. Wyrazem tego jest bezwzględne dążenie do osiągnięcia maksymalnego zysku przy odrzuceniu jakichkolwiek uniwersalnych zasad moralnych.
Abp Gądecki zwraca też uwagę, że z powyższym zjawiskiem łączy się „relatywizowanie praw człowieka”. „Niestety, współcześnie dochodzi do dowolnej reinterpretacji tych praw” – podkreśla metropolita poznański.
„Inną przyczyną obecnego kryzysu gospodarczo-społecznego jest mylenie metod z celami demokracji” – uważa abp Gądecki. Metropolita poznański przypomina, że w przypadkach, w których istotą problemu jest „prawda, np. prawda biologiczna, historyczna, ekonomiczna lub moralna, zdanie większości nie może być rozstrzygające, ponieważ nie ma ono żadnego wpływu na ową prawdę”.
List pasterski abp. Gądeckiego zostanie odczytany we wszystkich kościołach archidiecezji poznańskiej w niedzielę, 4 grudnia. Dokument można też przeczytać na stronie www.archpoznan.pl.
Łączna liczba poległych po stronie rosyjskiej wynosi od 159,5 do 223,5 tys. żołnierzy?
Potrzebne są zmiany w prawie, aby wyeliminować problem rozjeżdżania pól.
Priorytetem akcji deportacyjnej są osoby skazane za przestępstwa.