Trwa kontrola CBA w MSWiA

CBA bada kolejne przetargi prowadzone przez Centrum Projektów Informatycznych MSWiA. Kontrola, przeprowadzana na polecenie szefa CBA Pawła Wojtunika, ma związek ze śledztwem warszawskiej prokuratury apelacyjnej w sprawie korupcji przy przetargu dotyczącym informatyzacji resortu.

W śledztwie tym zatrzymano siedem osób, aresztowano b. dyrektora Centrum Projektów Informatycznych MSWiA, jego żonę oraz szefa firmy, podejrzanego o wręczenie mu łapówki za wygraną w przetargu dotyczącym informatyzacji resortu.

Jak powiedział w poniedziałek PAP rzecznik CBA Jacek Dobrzyński, rozpoczęta teraz kontrola planowana jest na trzy miesiące, czyli powinna potrwać do początku marca. Zgodnie z przepisami biuro może jednak ją wydłużyć nawet do dziewięciu miesięcy.

"Sprawdzane będą wybrane przetargi i zamówienie przeprowadzane przez Centrum Projektów Informatycznych (CPI), począwszy od jego powstania w 2008 r." - powiedział Dobrzyński. Tego typu kontrola była zapowiadana przez CBA już pod koniec października, gdy zatrzymany został m.in. b. szef CPI Andrzej M.

Z kolei w śledztwie prowadzonym przez warszawską prokuraturę apelacyjną CBA zatrzymało oprócz b. dyrektora CPI także jego zastępcę Piotra K., pracownicę wydziału promocji projektów informatycznych, szefa firmy, która wygrała przetarg - Janusza J. oraz trzech członków rodziny M., w tym jego żonę. Jednemu z bliskich b. dyrektora z MSWiA nie przedstawiono zarzutu ze względu na jego zły stan zdrowia.

Najpoważniejsze zarzuty dotyczące przyjęcia i wręczenia łapówki w wysokości 211 tys. zł usłyszeli Andrzej M. i Janusz J. Grozi im do 12 lat więzienia. Z kolei żonie b. dyrektora zarzucono pranie brudnych pieniędzy, czyli ukrywanie łapówki - grozi za to do 10 lat więzienia.

Prokuratura już w październiku informowała, że skala korupcji w związku z projektami informatycznymi realizowanymi w MSWiA może być zdecydowanie większa niż "zarzucane 211 tys. zł" i sięgać milionów.

Prokuratura i CBA zaapelowały także, by zgłaszały się do nich osoby, które wiedzą o innych sprawach, w których b. dyrektor CPI żądał łapówek.

B. dyrektor CPI i jego zastępca pracowali w ministerstwie w latach 2008-2010; byli oddelegowani z Komendy Głównej Policji i do chwili zatrzymania pracowali tam w biurach logistycznych. M. został zwolniony z MSWiA w 2010 r. przez ówczesnego szefa resortu Jerzego Millera. Minister tłumaczył, że przyczyną tej decyzji były wyniki pracy b. dyrektora.

Działające od 14 lat MSWiA 21 listopada tego roku formalnie zostało podzielone na Ministerstwo Spraw Wewnętrznych oraz Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji. Szefem MSW został Jacek Cichocki, szefem MAiC Michał Boni. Temu ostatniemu podlegają: administracja publiczna, właśnie informatyzacja, a także łączność, wyznania religijne oraz mniejszości narodowe i etniczne. Boni nadzoruje również Głównego Geodetę Kraju oraz Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
 • Stanisław_Miłosz
  06.12.2011 01:31

  "Działające od 14 lat MSWiA 21 listopada tego roku formalnie zostało podzielone na Ministerstwo Spraw Wewnętrznych oraz Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji. Szefem MSW został Jacek Cichocki, szefem MAiC Michał Boni."


  Przypomina to manewr z rozformowaniem 35 pułku obsługującego rządowe loty.

  Likwidacja, reorganizacja, jakieś dokumenty do archiwów, jakieś do wybrakowania, czyszczenie komputerów, lekki bałagan, coś sie "zapodzieje", ktoś straci pamięć, bo już nie pracuje, ktoś bo już ma inne zadania. Normalka. Na śledczych i dochodzeniowców, nawet pod przyjaznym kierownictem, sposób znakomity.

  Kogoś tam się poświęci (... na tego bęc!) w ofierze "prawu", dowody niejednoznaczne, więc i sąd chcąc nie chcąc nawet godziwe odszkodowania niesłusznie podejrzanym z czasem zasądzić musiał będzie.

  A nawet jeśli i skarze, to zasłużenie. Kręcić lody też trzeba umieć. To nie czasy Stańczyka, gdy każdy mógł znać się dajmy na to na medycynie.

   

  I tak to się wszystko kręci ... PR jest najważniejszy! Każdy to wie.

Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie... Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  26 27 28 29 30 1 2
  3 4 5 6 7 8 9
  10 11 12 13 14 15 16
  17 18 19 20 21 22 23
  24 25 26 27 28 29 30
  31 1 2 3 4 5 6
  13°C Niedziela
  wieczór
  13°C Poniedziałek
  noc
  11°C Poniedziałek
  rano
  18°C Poniedziałek
  dzień
  wiecej »