Do aktualnych wyzwań sekularyzacji nawiązał Benedykt XVI, spotykając się z konferencjami episkopatów Nowej Zelandii i wysp Pacyfiku.
Każdego z biskupów przybyłych stamtąd z wizytą ad limina, przyjął w tych dniach na osobnych audiencjach prywatnych. Przedstawili oni sytuację w swoich diecezjach na tym rozległym i zróżnicowanym terenie. Sekularyzacja – zauważył Ojciec Święty – jest szczególnie widoczna w niewłaściwym podejściu do świętości małżeństwa chrześcijańskiego i rodziny. By temu zaradzić, ważna jest nowa ewangelizacja, dla której Papież utworzył niedawno specjalną dykasterię.
„Ponieważ wiara chrześcijańska ma oparcie w Słowie Wcielonym, Jezusie Chrystusie, nowe ewangelizacja nie jest pojęciem abstrakcyjnym – mówił Ojciec Święty. – Jest odnową autentycznego życia chrześcijańskiego, opartą na nauczaniu Kościoła. Jako biskupi i duszpasterze macie pełnić ważną rolę w formułowaniu odpowiedzi zgodnych z lokalnymi potrzebami i warunkami w waszych różnorodnych krajach pośród waszych ludów. Wzmacniając widzialne więzy kościelnej komunii twórzcie między sobą coraz silniejsze poczucie wiary i miłości. Wtedy ze swej strony ci, którym służycie, będą mogli naśladować waszą miłość i być posłańcami Chrystusa tak w Kościele, jak i na arenie społecznej. Rozmawiając z wami o nowej ewangelizacji, czynię to z myślą o niedawno ogłoszonym Roku Wiary, który ma «dać nowy impuls misji całego Kościoła, jaką jest wyprowadzanie ludzi z pustyni, na której często się znajdują» (homilia z 16 października). Oby ten szczególny czas posłużył wam jako inspiracja w łączeniu się z całym Kościołem w wysiłkach nowej ewangelizacji. Choć bowiem jesteście rozproszeni na wielu wyspach i dzielą nas ogromne odległości, wyznajemy razem «jednego Pana, jedną wiarę, jeden chrzest, jednego Boga i Ojca wszystkich» (por. Ef 4, 5-6)”.
Nowa ewangelizacja była także jednym z tematów posiedzenia rady specjalnej Synodu Biskupów dla Oceanii, które odbyło się 9 grudnia w Rzymie w związku z przybyciem tu większości należących do rady hierarchów z wizytą ad limina. Było okazją do oceny rozpowszechnienia i wprowadzania w życie posynodalnej adhortacji apostolskiej Jana Pawła II Ecclesia in Oceania w 10 lat od jej ogłoszenia – poinformowano w opublikowanym 17 grudnia komunikacie.
Uczestnicy spotkania podkreślili stałą aktualność papieskiego dokumentu sprzed 10 lat w obecnej sytuacji kościelnej i społecznej ich regionu, która od czasu jego ogłoszenia uległa pewnej radykalizacji. Postępuje sekularyzacja, zwłaszcza w Australii i Nowej Zelandii, podczas gdy ludy tubylcze wysp Oceanu Spokojnego są jeszcze tradycyjnie religijne. Widoczne są pozytywne oznaki, takie jak otwieranie się na Chrystusową Ewangelię młodzieży i niektórych intelektualistów. Choć są to na razie zjawiska mniejszościowe, budzą nadzieję – zaznaczono w komunikacie. Od specjalnego zgromadzenia synodalnego dla Oceanii w 1998 r. co cztery lata na spotkaniu plenarnym gromadzą się wszyscy biskupi tego regionu. Tworzą oni cztery konferencje episkopatu: Australii, Nowej Zelandii, Papui Nowej Gwinei i Wysp Salomona oraz Pacyfiku.
"Franciszek jest przytomny, ale bardziej cierpiał niż poprzedniego dnia."
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Osoby zatrudnione za granicą otrzymały 30 dni na powrót do Ameryki na koszt rządu.