Biskupi francuscy przeciwko eutanazji

Zebrani w Lourdes biskupi francuscy sprzeciwiają się dyskutowanemu w parlamencie projektowi ustawy otwierającej drzwi do legalizacji eutanazji: "Zaprzecza ona zasadom, na których opiera się nasz kraj".

Szczególnie mówią o braterstwie, czyli o „trzecim filarze słynnego republikańskiego motta, wokół którego Francja zbudowała swoje obywatelskie współistnienie”.

Swój sprzeciw wyrazili podczas zgromadzenia plenarnego Konferencji Episkopatu w Lourdes, które – jak podkreślili – jest „miejscem modlitwy i solidarności z osobami najsłabszymi”. Swoją deklarację zatytułowali „Nie pozwólmy utracić braterstwa!” („Ne dévoyons pas la fraternité! Déclaration des évêques de France sur le projet de loi sur la fin de vie”). Zgromadzenie i dokument zrelacjonował , paryski korespondent „Avvenire”, największego włoskiego dziennika katolickiego.

Biskupi wyrazili w swojej deklaracji „wielkie zaniepokojenie” projektem ustawy, przypominając, że „każde życie ludzkie zasługuje na bezwarunkowy szacunek i autentyczne braterstwo”. Podkreślili, że pierwszeństwo – zamiast powodowania śmierci – powinna mieć opieka paliatywna.

Zaapelowali także do wiernych, „aby jeszcze bardziej zaangażowali się na rzecz osób niepełnosprawnych, starszych i u kresu życia”. Zaznaczyli, że są wśród nich i takie osoby, które proszą o „wspomagane samobójstwo” i eutanazję, wyrażając w ten sposób często poczucie osamotnienia i opuszczenia, na które nie powinniśmy pozwalać.

„Im bardziej rozwija się solidarność z najsłabszymi ludźmi, tym bardziej nasz kraj wchodzi na odnowioną drogę braterstwa, sprawiedliwości, nadziei i pokoju” – podkreślili francuscy hierarchowie. Nawiązali do orędzia wielkanocnego, apelując, by nie tylko chrześcijanie, ale wszyscy ludzie dobrej woli stali się „autentycznymi sługami życia swoich braci”, aby miłość i życie zatriumfowały nad cierpieniem i poczuciem opuszczenia.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
28 29 30 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
21°C Czwartek
dzień
21°C Czwartek
wieczór
18°C Piątek
noc
16°C Piątek
rano
wiecej »