Boże Narodzenie to świetny czas, by przyjrzeć się Ewangelii dzieciństwa Jezusa. „Dlaczego w Ewangelii św. Marka nie ma ani słowa o narodzinach Jezusa? Święci Łukasz i Mateusz opowiadają te historie w odmienny sposób. Św. Jan pisze tylko o Słowie, które stało się ciałem. Jak to wszystko pogodzić?”.
Ks. Jaklewicz przywołuje badania historyków, biblistów i teologów, którzy od lat szukają odpowiedzi na te pytania. Mimo licznych rozbieżności, wszyscy Ewangeliści – każdy na swój sposób usiłują przekazać wiadomość o narodzeniu długo oczekiwanego Mesjasza – Jezusa, Syna Bożego.
Poza tym w "Gościu":
Warto być dobrym [Bogumił Łoziński]
Abp Józef Michalik, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, w rozmowie z Bogumiłem Łozińskim opowiada m.in. o miłości do Kościoła i stanie wiary w Polsce. „Dla mnie miarą siły Kościoła jest to, co wewnętrzne, niewidzialne, formacja sumienia, umiejętność rozróżnienia dobra i zła, właściwe przeżycie grzechu” – mówi arcybiskup, stwierdzając również, że Kościół jest piękną i fascynującą rzeczywistością, ale że należy go pokochać, aby poznać prawdę o Kościele. Arcybiskup wzywa również do tego, aby być dobrym, prawdomównym, kulturalnym, życzliwym, a także do modlitwy za siebie nawzajem. „Dzięki takim postawom przetrwamy” – dodaje.
Nasza krewna od Jezusa [Jacek Dziedzina]
1 stycznia minie 90 lat od momentu chrztu Edyty Stein, jednej z najbardziej fascynujących postaci Kościoła XX w., patronki Europy. Jak przyjęła jej nawrócenie i życie w Karmelu żydowska rodzina, wiemy dzięki opublikowanej niedawno książce Susanne Batzdorff, siostrzenicy świętej. Wszystkich bardzo zdumiała. Jedni się z tym pogodzili, inni nie. Na beatyfikację do Kolonii w 1987 r. przyjechało ponad 20 krewnych Teresy Benedykty z całego świata. (...) Nie wszyscy z nich byli wyznawcami judaizmu, lecz również protestantami i katolikami. Na kanonizacji w 1998 r. w Rzymie pojawiło się już ponad 90 krewnych, zarówno z Europy, USA, jak i Ameryki Południowej i Izraela”.
Dom Piotra [Beata Zajączkowska]
Pałac Apostolski, jest nie tylko siedzibą papieża, ale również skarbcem bezcennych fresków. Beata Zajączkowska, dziennikarka Radia Watykańskiego, oprowadza czytelników „Gościa Niedzielnego” po Pałacu Apostolskim. Opowiada o miejscach, do których nie mają dostępu turyści. Opisuje m.in. salę Ducale, czyli Książęcą, gdzie papież spotyka się z korpusem dyplomatycznym, Dziedziniec św. Damazego, na którym witane są koronowane głowy i prezydenci, saunę, Sekretariat Stanu i kaplicę Pawłową, szczególnie lubianą przez Jana Pawła II. „Aż trudno uwierzyć, że na terenie Pałacu Apostolskiego, który nie jest wielki, pracowało aż tylu wspaniałych mistrzów: Michał Anioł, Rafael, Perugino, Signorelli, Botticelli, Vasari” – stwierdza dziennikarka.
Miś w reklamówce [Marcin Jakimowicz]
„Dzieci tęsknią za niewinnością. (...) Ale wstydzą się o tym opowiedzieć kolegom wklasie. Wracają do domów i po cichu wierzą w Mikołaja. Ale udają wszystkowiedzących sceptyków” – diagnozuje maluchy Marcin Jakimowicz. Na podstawie doświadczeń swoich, znajomych rodziców i w rozmowach z pedagogami stwierdza, że pojawiło się wśród dzieci nowe zjawisko: dzieci wstydzą się swojej dziecięcości, niewinności, a w grupach rówieśniczych pojawiła się moda na bycie kopią celebrytów. I choć diagnoza jest przerażająca, to da się coś na to poradzić. Da się ocalić dzieciństwo przez celebrowanie zwyczajnych rzeczy i budowanie więzi.
W Wielki Czwartek do południa sprawowana jest Msza Krzyżma Świętego.
Informacje mają pochodzić od urzędników administracji prezydenta USA.
Argument? Miało ono podejmować dzałania mające na celu ograniczenie wolności słowa.
Trzydniowe celebracje obejmują misterium Chrystusa ukrzyżowanego, pogrzebanego i zmartwychwstałego.
Mszom i nabożeństwom Triduum Paschalnego przewodniczyć będą kardynałowie jako papiescy delegaci